Her sektör gibi oyun sektöründe de bir sürü potansiyel sahibi ürün, kötü yönetim kurbanı olmaktan kendini alamıyor. Hollywood’un özellikle son zamanlarda sahip olduğu güzel isimleri, markaları çöplüğe sürüklemesi olayı, video oyunlarında da gerçekleşmiyor değil. Hatta bugün bahsedeceğimiz oyun, aynı zamanda da sinema sektöründe de kötü tercih kurbanı olmuş bir markanın oyunu. Fakat, o konulara çok girmeyeceğim çünkü fazla yetkin olduğum bir alan sayılmaz. Peki nedir bizim konumuz? Tabii ki de Star Wars Battlefront II.

Öncelikle şunu söyleyeyim Star Wars markasıyla çok içli dışlı bir geçmişim yok. Geek içeriklere maruz kalınca istemeden de olsa Star Wars hakkında da bir sürü şey bilip duyuyorsun fakat gel gör ki hala izlememiş olduğum bir sürü filmi mevcut. Demek istediğim yeni bir Star Wars oyunu duyurulduğunda iple çeken birisi değilim. Oyun güzelse bakarım değilse işim olmaz. Battlefront II duyurulduğunda da aynı tepkiyi vermiştim. Zaten online oyunlar çok ilgimi çekmiyordu, iyi olursa dönüp bir bakarım demiştim kendi kendime. Tarihler 17 Kasım 2017’yi gösterdi ve büyük bir çoğunluk tarafından çokça merak edilen oyun sonunda piyasaya çıkmış oldu. O dönemler benim internetten takip ettiğim kadarıyla hem asıl çıkışında, hem de beta çıkışında oldukça iyi yorumlar almış gibiydi. İlk oyun olan Battlefront’tan bir kat daha ileriye taşındığını, hikaye modunun -mükemmel olmasa da- beklentilerin gayet üstünde olduğunu söylüyordu birçok oyun basını. Hiç alakam olmayan ben bile girip fiyatlarına falan bakmıştım. Her şey güzeldi. En azından öyle gözüküyordu ki çok uzun sürmedi.

Oyunu oynayan oyuncular, halihazırda 60$ verdikleri oyunda, bir de istedikleri karakterleri açmak için yüzlerce saat oynamaları gerektiğini, oyunun oyuncuyu ekstra satın alıma resmen zorladığını fark edince, forum siteleri öfkeli oyuncularla doldu. Lootbox tartışmaları da tekrardan gündeme oturdu, ki bu sefer çok ciddi bir meseleye dönmüştü. Düşünün bir oyun alıyorsunuz ve oyuna tipik bir AAA oyun ücreti olan 60$’ı veriyorsunuz. Çok heyecanlı ve mutlusunuz. Az sonra o çorak topraklarda Darth Vader alıp insanlara kan kusturacaksınız çünkü. Oyunu açıyorsunuz ve şununla karşılaşıyorsunuz: “DarthVader’i açmak mı istiyorsun? E 10$’a açabilirsin.” Bu durum oldukça sinir bozucu olsa gerek. FreetoPlay (Oynaması ücretsiz) oyunlar bunu yapınca anlayabiliyoruz. Para kazanmaları gerek diyerekten. Başka bir örnek olaraksa sadece kozmetik olsa yine oluru var, keza Overwatch bunu yıllardır yapıyor ve kimse ses etmiyor. Fakat asıl içeriği bu şekilde sununca işte orada işler kızışabiliyor ve kızıştı da.

Peki bu oyun içi satın alımları geçersek oyun kötü müydü? Kesinlikle değildi. Hatta yukarıda bahsettiğim gibi oyun, ilk oyunun üstüne katarak kendini geliştirmiş ve beklenti civarında gezinen ne mükemmel olan, ne de kötü olan bir oyundu. Kötü verilen kararlar bir oyunun daha adının kirlenmesine sebep oldu. Bu oyun için saatlerce modelleme yapmış, saatlerce bölüm tasarımı için uğraşmış, saatlerce kodlama yapmış olan insanlar da bu kararın diğer kurbanları oldular maalesef.

Peki Şimdi Durum Nasıl?

Oyunculardan aldıkları tepkilerden sonra nasıl bir adım attılar çok net hatırlamıyorum ama bazı iyileştirmeler yapmışlardı. Birkaç ay önce internette denk geldiğim bir videodan sonra ben de elime ışın kılıcı alıp Sith kesmek istediğimde girip baktım ki, oyunun fiyatı gayet uygun. Origin’de 4.5 Euro. Bunun ne kadar az olduğunu şu şekilde anlatayım, yine Origin’de 2008 yılında çıkmış olan Mass Effect bile 8 Euro. Firma o kadar eleştiri almış ki oyunu bedava yapacak duruma gelmiş anlaşılan.

Fiyat konusundan da ziyade, oyunu şu an aldığınızda tüm karakterler ve içerikler açık bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Bazı kozmetik şeyler de oyun içi parayla alınabiliyor ama alması çok da zor değil. Online mod’da 15 saate yakın oynamış olan ben bile dört beş tane kıyafet açabildim.

Kıssadan Hisse

Eğer zamanında sizde bu oyuna bıraktığı kötü izlenimden dolayı hiç şans vermemiş ve içten içe de merak ediyorsanız, kesinlikle bir bakmalısınız. Parasının hakkını fazlasıyla veriyor. Atmosfere ve ortama kendinizi kaptırdıktan sonra ise keyfinize dur diyebilen olmayacak. Şimdiden hepinize iyi oyunlar.“May the force be with you.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here