Netflix İletişim Müdürü Artanç Savaş, Netflix’in merak edilenleri ile ilgili olarak Habertürk’e bir röportaj verdi. Bu röportajında Savaş, Netflix’in Türkiye’deki abone sayısını, gelecek yerli yapımları ve sansür tartışmalarını yanıtladı.

Netflix’in 2016 yılında ülkemizde faaliyete başlaması ile, birçok insanın izleme alışkanlıkları kökten değiştirdi. Netflix İletişim Müdürü Artanç Savaş, Netflix’in Türkiye’de 1.5 milyondan fazla abonesi olduğunu duyurdu. Savaş, Türkiye’deki kullanıcılarının yeniliklere ve farklı formatlara açık olduğunu belirtti. Savaş, Netflix’i akıllı telefonlar üzerinden izlenme oranlarının en fazla Türkiye’de olduğunu açıkladı. Türkiye’deki Netflix kullanıcılarının yüzde 77’sinin içerikleri akıllı telefondan izlediğini belirtti. Ayrıca yakın zamanda mobil cihazlara özel bir aboneliğin gündemlerinde olmadığını da açıkladı.

Savaş, bütün dünyada takip edilen La Casa de Papel, Stranger Things, Dark, Narcos, Black Mirror gibi yapımların Türkiye’de çok izlendiğini açıkladı. Netflix’te önümüzdeki günlerde daha fazla yerli yapımın da karşımıza çıkacağını belirtti. İstanbul, Göbeklitepe ve Nemrut üçgeninde geçecek olan Atiye, 27 Aralık’ta Netflix’te yayımlanmaya başlayacak. Savaş, Atiye’nin yayınlammasının sonra yerli yapımların sayılarının da artacağını söyledi.

Atiye’nin ardından 2020 yılında, “Aşk 101” isimli bir dizi de Netflix’te yayında olacak. Savaş, Aşk 101’in oyuncu kadrosunda Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı‘nın olacağını açıkladı. Aşk 101’le beraber 2020 yılında, Berkun Oya tarafından yazılan ve yönetilen başka bir yerli yapım daha Netflix’e ekleneceğini de belirtti. Berkun Oya’nın yazıp yöneteceği dizide Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Tülin Özen, Defne Kayalar, Biga Önel, Settar Tanrıöğen ve Öykü Karayel yer alacak. Aşk 101 ve ismi açıklanmayan bu ikinci bir dizinin ardından, 2020 yılında Netflix’te Fatih Sultan Mehmet dönemini anlatan belgesel bir dizisi de Netflix ekranlarında olacağını dillendirdi.

Savaş, Netflix içeriklerinin sansürlendiği tartışmalarına da karşı çıktı. Savaş, hiçbir içeriklerinin sansürlenmediğini, ebeveyn kontrollerini güçlendireceklerini açıkladı. Savaş, fragmanlarda çocukları korumak adına bazı değişiklikleri yaptıklarını söyledi. Netflix’e gelecek yapımlara ailesi ile beraber bakan bir çocuğun fragmanlarda görmemesi gereken bir şeyle karşılaşmaması için bazı düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here