25. yılını devirmeye yaklaşmış kült bir film olan Olağan Şüpheliler yani nam-ı diğer The Usual Suspects, gerek efsanevi oyuncu kadrosuyla, gerekse çok sağlam senaryosuyla izleyen herkesi büyülemeyi başarmış bir film. Fakat bu filmin arka perdesinde olan olayları kaçımız biliyoruz? İşte Olağan Şüpheliler’in çekilme macerası…

Aslında bütün olay Bryan Singer adlı genç yönetmenin seyircide ilk seyredişten sonra bir daha seyrettiğinde ikinci bir tat alabileceği bir film yapmak istemesinden çıkmış. Orijinal olan fikir; ilk seyredişte seyircisinin gönlünü kazanan ama sonrasında da ona ‘bir kere daha seyredip neler olduğunu tam anlamıyla görmem lazım’ dedirten bir film yapmak. 

Tüm zamanların en sıra dışı ve ilginç suç filmlerinden biri olan Olağan Şüpheliler’in yönetmeni Bryan Singer; filmi çekerken henüz 30 yaşındaydı ve bu, onun henüz üçüncü filmi olacaktı. Bu film ona senaryosuyla kariyerindeki ilk Oscar heykelciğini kazandıracaktı (Filmin iki Oscar’ından biri En İyi Senaryo dalında verilen ödül. Kevin Spacey’nin yardımcı oyuncu dalında aldığı ve yükselişinin müjdecisi olan ödül ise bu filmin aldığı ikinci Oscar’dır.). Bryan, Chris McQuarrie’dan yani senaristten bir telefon aldığını söylüyor. McQuarrie o sırada, senaryonun 50 sayfasını yazmış ve endişelidir. Singer anlatıyor: “Bana ‘Filmin kötü karakteri bütün ilgiyi üzerine çekerse ne olur?” diye sordu. Ben de “Bu kahrolası filmi zaten bunun için yapıyoruz” yanıtını verdim.”

Neden mi Kevin Spacey?

Yönetmen Singer, Kevin Spacey’nin Roger “Verbal” Kint karakterine kattıklarından övgüyle söz ediyor: “Bir gün bana geldi ve bizimle çalışmak istediğini söyledi. Henüz o kadar ünlenmemişti ama çok iyi oyuncu olduğunu biliyorduk tabii. Onda hinlik, şakacılık var. Tıpkı canlandırdığı karakter ‘Verbal’ da olduğu gibi. Bu da rolü mükemmel oynamasını sağladı.”

35 Günde Devri Alem

Bu efsane filmi çekmek için Singer ve ekibi, 50 sayfalık senaryo taslağını 50 ayrı stüdyoya göndermişler. Hepsinden de olumsuz yanıt almışlar. Singer o dönemi şöyle anlatıyor: “Biraz paramız vardı ama yeterli değildi tabii. Biri kurtaran, filmdeki ana karakterlerden Chazz Palminteri’nin sıkışık takvimi oldu. Ajan rolünü oynamayı kabul etti ama sadece iki hafta boşluğu vardı. Stüdyolar filmi çok çabuk tamamlayacağımızı gördüler. Bir yıldızımız vardı hem. PolyGram ve Spelling Film, 6.5 milyon dolar fon sağladı. Filmi 35 gün içinde tamamladık.” Üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen halen kendisinden söz ettiren ve IMDb’de de şu anda 33. sırada yer alan bu filmi çekmek işte sadece 35 güncük almış. İnanılmaz!

Kısa Sürede Kült Haline Geldi

Filmin bu kadar büyük olmasını Singer’da beklemiyormuş. Yükselişleri hayretler izlemiş. Singer filmi için; “Film, 900 sinemada gösterime girdi ve 60 milyon dolar hasılat yaptı sadece ama kısa sürede elimizde bir fenomen olduğunu anladık. Olağan Şüpheliler, iki Oscar alınca kısa sürede yüzlerce listenin ilk 10’una girdi. Kült haline geldi.

Cannes Film Festivali’nde yaşadıklarını da unutmuyor Singer: “Gördük ki insanlar filmi çok sevdi. Kasabanın en çok konuşulan insanları haline geldik. Başımız bulutların üzerindeydi. Ben ve oyuncular en çok telefon numarasını kimin alacağına dair tatlı bir rekabet içine girmiştik.”

Yazarın Notu: The Guardian’dan kısaltılarak alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here