Adventure oyun türünün son yıllardaki sessizliğini fark ediyor musunuz? Yahut Adventure denilen türün ne kadar şekil değiştirdiğine? Peki ne oldu bu oyun türüne? Neden bu hale geldi? Zamanında tek oyun türü olan, hatta yazı tabanlı oyunlarla macerasına başlayan bu oyun türü, ne oldu da bugün hiç anılmayacak hale geldi?

Yaşı biraz eskiye dayanan çoğu oyuncunun çocukluğunda bir elinde sözlük, diğer elinde klavyeyle oyun oynadığı bir dönem vardır. Bilgisayarda oyun oynamak istersin ama oynayabileceğin tek oyunun içerisinde bir sürü yazı ve emir komuta zinciri içeren bir sistem vardır sadece. Başka hiçbir çaren yoktur. Araştırıp oynamak zorundasındır. Zaman geçtikçe, yaptığın araştırmanın sonuca ulaşmasının o anlatılamaz zevkine varırsın. Tatmin olma duygusunu en üst seviyede hissedersin. İşte bu: Tatmin olma duygusu.

Bahsettiğim Adventure türüne hakim olmayanlar için kısaca bir özetleyeceğim. Adventure, asıl amacı bir hikaye anlatmak olan; “al” “ver” “yürü” “konuş” gibi basit komutlarla karakterimize yön verdiğimiz, diyalog seçenekleri olan ve genellikle de bulmacalarla uğraştığımız bir oyun türüdür. En büyük örneklerinden birkaçı olarak da Monkey Island, Grim Fandango’yu sayabiliriz. Bu oyunların büyük bir kısmında ise birçok mizahi öğe bulunmaktadır ki şahsen, benim en sevdiğim yanı da budur.

Bir odadasınız, envanterinizde daha önceden almış olduğunuz birkaç eşya ve oda içerisinde etkileşime girebileceğiniz birkaç elementten başka hiçbir şey yok. Bir şekilde elinizdeki eşyaları doğru şekilde kullanıp, o odadan çıkmanız gerekiyor. Anlatınca sıkıcı olup, çok da ilgi çekici gelmediğinin farkındayım, fakat üzerine biraz düşünerek bir sonuca ulaştığınızda kral siz oluyorsunuz. Az önce sıkıcı gelen düşünme kısmı, büyük bir değer ve önem kazanıyor sizin için. İçinde bulunduğunuz hikaye, o noktadan sonra sizin için daha büyük bir önem taşıyor. Daha anlamlı bir hal alıyor.

Peki bu kadar hevesli anlattığım bu oyun türü madem bu kadar güzeldi, neden şimdi hiç bu tarz oyun çıkmıyor, çıksa da pek duyulmuyor? Çünkü çok üşengeciz. Evet maalesef öyleyiz. Bir oyun oynarken dakikalarca bulmaca çözmek istemiyoruz. “Bulmaca çözmek istesem gazete alırım.” tarzı yaklaşımlar oluyor, ki bence haksız sayılmazlar da. Artık herkes daha hızlı akan oyunlar istiyor. “Hikaye mi anlatacaksın? Beni uğraştırma sen anlat.” “Aksiyon mu olacak? Çok zor olmasın kontroller, uğraşamam hiç ona bas şuna bas.”

E talep bu yönde olunca da oyun şirketleri de bu türe yönelmiyorlar. Bunun yerine, seçimlere dayalı oyunlar hala bu türün kırıntılarını sürdürmeye çalışıyor tabii. Quantic Dream ve TellTale Games’in oyunları bunlara birer örnektir.

Son yıllarda çıkmış olan birkaç Adventure oyunu da yok değil. İsteyenlere tavsiye niteliğinde buraya bırakıyorum. Eğer hiç denemediyseniz, bitiremeseniz bile bir göz atmanızı isterim. Şimdiden iyi oyunlar.

Valiant Hearts: The Great War (UBISOFT)

Randal’s Monday (Nexus Game Studios)

Thimbleweed Park (Terrible Toybox)

Deponia Serisi (Deadalic Entertainment)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here