Akademi Ödülleri adaylarının açıklanması tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira kesin aday oşlur gözü ile bakılan filmlerin bazıları unutulmuşken, bazı filmlerse beklenmedik yerden gol attı. İşte bize göre Oscar’ın sürprizleri ve unuttuklarının listesi:

Sürprizler

1.BAFTA ve Golden Globe gibi birçok prestijli ödül kurumunun neredeyse yok saydığı Harriet filminden Cynthia Erivo, En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterildi.

2.Joker, tamı tamına 11 kategoride aday gösterilerek çizgi roman uyarlamalarının gelebileceği noktayı gösterdi. Due Date, Hangover gibi komedi filmleriyle bilinen Todd Phillips’e bu işi başaramayacağını söyleyenler utanabilir!

3.Genellikle yabancı dillerdeki filmler Akademi’nin oyuncu kategorilerinde yer almaz ya da yer alması için Akademi’yi ikna edecek kadar çok konuşulması gerekir. Fakat bu yıl Dolor y Gloria’nın ve Antonio Banderas’ın çok konuşulduğunu göremedik. Buna rağmen Banderas’a hak ettiği bir adaylık verdiler!

1.Hustlers, yılın en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Son derece Hollywoodvari popüler kadrosuna rağmen, özellikle Jennifer Lopez’in performansı çok beğenildi. Ancak kendisi Akademi’ye aday gösterilmedi.
2.Little Women, En İyi Film kategorisine aday gösterildi, ancak Greta Gerwig En İyi Yönetmen kategorisinde adaylık alamadı. Sanıyoruz ki Akademi, En İyi Film olarak görebileceği Little Women’ın kendi kendine yönetildiğini sanıyor.

3.Lulu Wang, paradansa itibarı tercih ettiğini söyleyerek sektöre başkaldırdığını açıkça belirten isimlerden biriydi. Yönetmen aynı zamanda The Farewell ile Martin Scorsese, Noah Baumbach, Fernando Meirelles gibi isimlerle aynı masada görülüyordu. Ama ne mi oldu? The Farewell Akademi’de yok.

4.Uncut Gems, yılın en çok konuşulan ve istisnasız olarak izleyen herkesin beğendiği filmlerden biri. Adam Sandler için ise hayatının en iyi performansını sergilediği söyleniyor. Ancak Akademi’nin Sandler’dan pek hoşlanmadığı aşikar olacak ki, en az dört kategoride adaylık alabilecek film, sıfır kategoriyle ödül sezonuna veda ediyor.

5.En çok beğenilen ve ön plana çıkarılan kısmı kurgusu olan 1917, En İyi Kurgu kategorisinde aday gösterilmedi. Daha ne söyleyebiliriz ki?

6.Us’ı unuttunuz mu?! Biz unutmadık. Evet, filmin senaryosu bazılarının çok hoşuna gitti, bazılarını nefret ettirdi. Fakat ortak olunan tek bir düşünce vardı: Lupita Nyong’o’nun performansı harika! İki farklı karakteri canlandıran oyuncuya En İyi Kadın Oyuncu adaylığı çok görüldü.

7.Eddie Murphy’nin en iyi performanslarından birine Dolemite Is My Name ev sahipliği yaptı. Ancak Akademi Netflix’ten çok filmi aday gösterdiğini düşünüp Dolemite Is My Name’i yok sayma kararı almış olabilir.

8.Haksızlık yapmak istemiyoruz ama Taron Egerton, Rami Malek kadar iyiydi! Buna rağmen Rocketman ve Egerton’ın yok sayılmasına kızgınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here