Film dünyasının en prestijli ödülü şüphesiz ki Akademi ödülleri. Pazarı pazartesine bağlayacak gecede sahiplerini bulacak 92. Akademi Ödülleri için artık son düzlüğe girmişken gelin En iyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde son 10 yılda kimlerin öne çıktığına bir göz atalım. Lakin ondan önce 2020 adaylarını hatırlatalım;

En İyi Erkek Oyuncu

  • Antonio Banderas (Pain and Glory)
  • Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time in Hollywood)
  • Adam Driver (Marriage Story)
  • Joaquin Phoenix (Joker)
  • Jonathan Pryce (The Two Popes)

En İyi Kadın Oyuncu

  • Cynthia Erivo (Harriet)
  • Scarlett Johansson (Marriage Story)
  • Saorise Ronan (Little Women)
  • Charlize Theron (Bombshell)
  • Renee Zellweger (Judy)

2019 Yılı

Bohemian Rhapsody ile Rami Malek

Bohemian Rhapsody, yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı ve Freddie Mercury’nin hayatının anlatıldığı 2018 yılında vizyona giren biyografik sinema filmi. Rami Malek’e ise, Freddie Mercury karakteri ile Oscar ödülü kazandırdı.

The Favourite ile Olivia Colman

The Favourite, Yorgos Lanthimos’un yönetmenliğini gerçekleştirdiği, 2018 yılında vizyona giren Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Lady Sarah ile saraya yeni gelen hizmetçi Abigail arasında yaşanan mücadeleyi konu edinen bir filmdi. Olivia Colman ise, Kraliçe Anne rolü ile En iyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülü’nü evine götürmüştü.

2018 Yılı

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ile Frances McDormand

Martin McDonagh tarafından yazılıp yönetilmiş 2017 yılında izleyici ile buluşmuş olan film, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir anneyi temel almıştı. Frances McDormand’ın unutulmaz performansı ‘Ben geliyorum!’ diye bas bas bağırıyordu. O yüzden bu ödülü almasına kimse şaşırmadı.

The Darkest Hour ile Gary Oldman

Joe Wright’ın yönettiği ve Anthony McCarten’ın senaryosunu yazdığı 2017 çıkışlı İngiliz biyografik savaş filmi, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Winston Churchill’in, Hitler’in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi konu edinmişti. Winston Churchill’i hayata döndüren Gary Oldman, bu rolü ile Oscar’ı da evine götürmüştü.

2017 Yılı

Manchester by the Sea ile Casey Affleck

Kenneth Lonergan tarafından yazılıp yönetilen 2016 Amerikan yapımı dram filminin başrolünde olan Casey Affleck, bu rolü ile hafızalara kazınmış ve ödülü de sırtlamıştı.

La La Land ile Emma Stone

Her ne kadar şahsım tarafından fazlaca abartıldığını düşündüğüm bir film ve oyuncu da olsa, Emma Stone bu film ile ödülü kapmıştı. Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi, hayatlarında yön bulmaya çalışan iki tutkulu insanın yollarının kesişmesini konu alıyordu.

2016 Yılı

Room ile Brie Larson

Lenny Abrahamson’un yönettiği ve senaryosunu Emma Donoghue’nun yazdığı aynı adlı kitaptan uyarlanan, 2015 yapımı dram filmi, 5 yaşındaki oğlu ile küçük bir odaya hapsedilen annenin hayatını anlatıyordu. Başrol ile Brie Larson’a da Oscar’ı getirmişti.

The Revenant ile Leonardo DiCaprio 

Sonunda! DiCaprio’nun hayallerini gerçekleştiren film… Alejandro G. Iñárritu’nun yönettiği, 2016 yılında gösterime giren biyografik western gerilim filmi, bir avcının hayata tutunma çabasını anlatarak DiCaprio’ya Oscar’ı kazandırmıştı.

2015 Yılı

The Theory of Everything ile Eddie Redmayne

Bu senenin beğendiğim bir diğer performansı ise şüphesiz ki Redmayne’indi! Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayat hikayesinin anlatıldığı filmde, Eddie Redmayne’in performansı tek kelime ile şahaneydi.

Still Alice ile Julianne Moore

Filmin gerek konusu, gerekse Moore’un oyunculuğu beni derinden etkilemişti. Richard Glatzer ve Wash Westmoreland tarafından yazıp yönetilen ve aynı adı taşıyan Lisa Genova’nın en çok satan 2007 romanına dayanan, 2014’te vizyona giren drama filmi, Alzheimer hastalığına yakalanan bir kadının hayata tutunma denemelerini konu alıyordu. Moore’un, bu muhteşem performansı ile ödülü almasına şaşmamak lazım…

2014 Yılı

Dallas Buyers Club ile  Matthew McConaughey

Jean-Marc Vallée’ın yönettiği film, 30 günlük ömrü kaldı dendikten sonra kendi doğal yöntemleriyle 2191 gün daha yaşamayı başaran uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un hayatından esinleniyor. Bu rolü ile McConaughey, ödülü sırtlamıştı.

Blue Jasmine ile Cate Blanchett

Woody Allen’ın yazıp yönettiği filmin başrollerini Cate Blanchett, Alec Baldwin ve Peter Sarsgaard paylaşmıştı. Cate Blanchett ise, bu rolü ile Oscar’ı alarak evine gitmişti.

2013 Yılı

Silver Linings Playbook ile Jennifer Lawrence

Senesinin sürprizi olarak adlandırabileceğim bir kazanmaydı bu. Zira film dünyasına daha yeni adım atmış olan Lawrence’ın bu ödülü kazanması beklenmeyen bir şeydi. David O. Russell’ın yönettiği ve Matthew Quick’in aynı isimli kitabından uyarlanan ABD romantik komedi-drama filmi ile Lawrence, genç yaşta Oscar’ı kazanmış oldu.

Lincoln ile Daniel Day-Lewis

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Steven Spielberg’ün yaptığı film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı olan ve kuzey eyaletlerinde 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük eden Lincoln’un son dönemlerini konu edinmişti.  Lincoln rolü ile de Daniel Day-Lewis ödülü kapmıştı.

2012 Yılı

The Iron Lady ile Meryl Streep

Fazla söze gerek yok, ismi yeter…

The Artist ile Jean Dujardin

Michel Hazanavicius tarafından yönetilen, 2011 yapımı Fransız filmi, 1927 ve 1932 yılları arasında Hollywood’da aktörlerin çöküşünü ve aktrislerin yükselişini konu alıyordu. Film, Dujardin’e bu prestijli ödülü kazandırmıştı.

2011 Yılı

Black Swan ile Natalie Portman

Portman, bu ödüle layık görülmeseydi, kendisine haksızlık edilirdi. O nasıl bir performans, o nasıl bir oyunculuktu… Oynamayıp, yaşamıştı karakteri… Darren Aronofsky’nin yönettiği 2010 çıkışlı, Amerikan yapımı psikolojik gerilim ve dram türlerindeki film ile Portman, Oscar’ı evine götürmüştü.

The King’s Speech ile Colin Firth

Tom Hooper trafından yönetilen ve David Seidler tarafından senaryosu yazılan 2010 tarihsel drama filmi,  İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmiydi. Birçok dalda Oscar’a aday olan (ve kazanan) film ile Colin Firth’de ödülü kapmıştı.

2010 Yılı 

Crazy Heart ile Jeff Bridges

1987’de Thomas Cobb’un aynı adlı romanına dayanan, Scott Cooper tarafından yazılmış ve yönetilmiş film ile bir müzisyenin hayatına bizler konuk olmuştuk. Bridges ise bu rolü ile ödüle layık olmuştu.

The Blind Side ile Sandra Bullock

Michael Lewis’in 2006 yılında yayımlanan The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanan ve John Lee Hancock tarafından yazılıp, yönetilen Amerikan dram filmi, babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan Afro-Amerikan bir çocuğun futbol kariyerini anlatıyordu. Sandro Bullock bu filmdeki performansı ile ödülü evine götürmüştü.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here