Madem akşam Blizzcon var, bizlerde Blizzard’ın sevilen oyunu Overwatch’un tarihine bir göz atalım dedik.

Omnic Krizi, omniclerin insanlara karşı ayaklanması ile başlayan savaştır ve günümüzden (*) yaklaşık  30 yıl önce köklerini salmaya başlamıştır. O zamandan beri “20. yüzyılın soğuk savaşından bu yana türümüzün hayatta kalması için en büyük tehditlerden biri” şeklinde anılmakta ve bir dünya savaşı olarak tanımlanmaktadır.

(*) Bu yazıdaki zaman, oyunun geçtiği zamandır.

Savaş Öncesi

Günümüzde, bazıları Omnic Krizi’nin kökenlerinin bilimsel ilerleme için denetlenmemiş arzulara dayandığına inanmaktadır, fakat gerçekte savaşın kökenleri Omnica Şirketi ve onların yarattıkları omniumlara dayanmaktadır. Omniumlar, şimdilerde kullanılmayan Omnica Şirketi tarafından dünyada pek çok yere inşa edilmiş, kendi kendini geliştiren robot fabrikalarıdır. Omniumlar ve robotları omnicler, üretimi desteklemek ve dünya çapında ekonomik eşitlik yaratmak için yaratılmışlardı. Ancak, Omnica Şirketi, dolandırıcılıktan kapatıldığı zaman, omniumların da çalışmalarına son verildi. Bu nedenle bu sökülüp bir tarafa atılmış omniumlar, zamanla kendilerini uyandırıp tüm insanlığa karşı askeri bir kampanya başlattı ve askerileştirilmiş robot birliklerinin seri üretimine geçti. Omnicler ayrıca halihazırda var olan Titan Walker gibi teknolojileri de çalarak, onları silah haline getirdi. Böylece insanlığın kendi yarattığı varlıklara karşı hayatta kalma savaşı başlamış oldu.

Omnic Krizi


Dünya çapında yayılan bu ayaklanmayla pek çok şehir yerle bir oldu. Savaş Karayipler, Hindistan, Mısır, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Rusya, Meksika, Avustralya ve Brezilya’yı etkisi altına aldı. Bastion muharebe birimleri, omnic kuvvetlerinin büyük kısmını oluşturuyordu. Dünyadaki tüm devletler silahlı kuvvetlerini ve teknolojilerini omnic tehdidiyle mücadele etmek için kullandılar. Bu savaş, çoğu devletin hazır olduğunu sandığı bir savaştı ama hiçbir ülke, askeri kuvvetleri ne kadar güçlü olursa olsun, tek bir omnium’u bile temelli durduramadı. İnsanlık tarafından bir zamanlar yüceltilen robotların adapte olabilirliği, insanlığın en karanlık kabusu oldu. Hiçbir ülke kendi sınırları içindeki insanların güvenliğini sağlayamazken, omnicler dünyayı ele geçirebilecek hale geldiler.

Rusya, omnicleri kendi kendilerine durdurabildiği için bir istisnaydı. Almanya da Eichenwalde cephesinde bir başarıya ulaştı ama bedeli çok ağır oldu: Var olan bütün Crusader askerleri hayatını kaybetti. Bütün bu kayıplara rağmen bazı askerler ve strateji uzmanları, bu yeni savaş türüne uyum sağlama konusunda olağanüstü bir ustalık gösterdiler. Birleşmiş Milletler, bu şahsına münhasır kişileri toplayarak önemli ve stratejik darbelerle omnic kalelerini fethetmek adına küçük ve çevik bir takım oluşturdu. Overwatch olarak adlandırılan bu takım, omniclerin kilit noktalarına stratejik şekilde saldıracak uluslararası özel bir timdi. Bu son derece gizli görevlerde, omniclerin komuta ve kontrol protokollerini hedef aldılar. Bir dizi tehlikeli baskınlar, büyük fedakarlıklar ve yüce kahramanlıklarla omnic isyanının arkasındaki güç olan omnic ordularını etkisiz hale getirerek bu isyana son verdiler. Böylece Omnic Krizi, arkasında büyük kayıplar bırakarak son bulmuş oldu.

Geriye Kalanlar


Omnic Krizi’nin şiddeti ile bilinen yeryüzü değişti ve her savaşta olduğu gibi Omnic Krizi de ekonomik bir krize neden oldu, 30 milyon çocuk yetim kaldı. İnsanlık, hayatta kalan omnicler ile bir barış anlaşması imzaladı. Savaşın üzerinden bir nesil geçmesine rağmen günümüzde bile insanlık ile omnicler arasındaki gerginlik sona ermedi.

Avustralya’da ülkenin omniclerine Outback bölgesinde arsa verilmesi, omniumların parçalanması ve başkentin sürekli taşınması ile sonuçlanan Australian Liberation Front (Avustralya Kurtuluş Cephesi) adındaki isyana yol açtı. Meksika’da insanlar bu krize “la Medianoche” (Gece yarısı) adını verdiler ve savaşın bitişi ile kaybedilenleri anmak adına Dorado şehrinde her sene kutlamalar düzenlemeye başladılar. Savaştan ağır yaralarla çıkan Rusya, savaş sonrasında makineleşmiş emek endüstrisinin yeniden canlandırılmasıyla hızlı bir büyüme dönemi yaşadı.

Günümüzde, omincler ve insanlık arasındaki gerginlik hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Özellikle omnic ruhani lideri Tekhartha Mondatta’nın suikastından sonra, King’s Row’daki gerginlik dünyanın hiçbir yerinde görülmedi. Rusya da bu günlerde ikinci bir krizin ortasında bulunmaktadır.

Öte yandan Numbani, bu gerginliklere bir istisna olarak, omnic ve insanların huzurla bir arada yaşadığı bir şehirdir. Hindistan’da yer alan bu şehir, Gabrielle Adawe tarafından iki taraf arasındaki barış sürecini hızlandırmak adına kurulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here