League of Legends oyununu her oyuncu en az bir kez duymuş veya oynamıştır. Bazı oyuncular sürekli olarak oynadığı gibi bazıları arada sırada tadımlık oynamayı tercih ediyor ve doğal olarak oyun içinde gelişen belli başlı konuşmaları anlamakta güçlük çekiyor. Böylelikle hem takımdaki diğer oyuncular hem de konuşmaları anlamayan oyuncunun iletişimsizliğinden bir entropi meydana geliyor ve oyun “Bozgun” olarak sonuçlanıyor. Biz bu yazımızda entropi seviyesini en aza düşürmek ve kazanmanıza yardımcı olmak için sizlerle en çok kullanılan LoL terimlerini paylaşacağız.

Base: Bir oyuncu base atacağını söylüyor ya da başka bir oyuncudan base atmasını istiyorsa oyunda başladığınız yere yani kendi base’inize dönmeniz anlamına gelir.

Back Door: BD şeklinde kısaltılarak da kullanılır. Bu terim karşı takımın oyuncuları kule almak, inhibitor yıkmak veya oyunu bitirmek için oyalamak için kullanılır.

Buff: Kısacası ormanda bulunan güçlendirmelerdir. Kırmızı güçlendirme karakterinize can yenilenmesi, rakibi yavaşlatma gibi kazançlar sağlarken, mavi güçlendirme mana/enerji yenilenmesi, bekleme süresinde azalma gibi kazançlar sağlar.

Gank: Açılımı gang kill’dir. Ormancınızın koridorunuza gelip skor alması ve skor almanıza yardımcı olduğu durumdur.

Counter Gank:  Karşı takımın ormancısı size gank attığında takımınızdaki ormancınızdan Counter Gank yapmasını isteyebilirsiniz. Gank’e gank gibi bir missilemedir.

Def: Defans anlamına gelir. Anlamı oldukça açık olsa da kule korumak ve defans oynamak anlamında kullanılır.

DC: Disconnected anlamına gelir. İnternet bağlantınız kararsız olması veya kopması durumunda oyundan düşüşte kullanılır.

Dive: Rakibe kendi kulesinin sınırlarındayken saldırmanız divelamak anlamına gelir. Kendiniz yapabileceğiniz gibi takım arkadaşlarınıza da bu komutu verebilirsiniz.

Dodge: Rakibin yetenek atışından kaçınmak anlamına gelir. Dodge atmak, dodgelamak olarak da kullanılır.

EZ: Easy anlamında kullanılır. Rakibi öldürdüğünüzde sinir bozmak istiyorsanız kulanabilirsiniz tabii…

Feed: Oyuncunun rakibe üst üste, kısa aralıklarla skor vermesi durumunda kullanılır. Onu beslemek anlamına gelir.

GG: Muhtemelen bildiğiniz bir terim olan good game, iyi oyun anlamına gelir.

Insec: Rakibi arkasından kendi takımınıza, kulenize doğru ittirmeniz anlamına gelir.

KS: Kill steal anlamına gelir. Başka bir oyuncunun skorunu çalmaktır ve söylemeliyiz ki oyuncuları sinirlendiren bir durumdur…

MS: Açılımı movement speed’dir. Hareket hızı anlamına gelir. Bağlantınızın kararsız olduğu durumları bu şekilde ifade edebilirsiniz.

Push: Pushlamak ittirmek anlamında kullanılır. Koridorda devamlı olarak ittirmektir.

Smurf: Oyuncunun daha düşük derecede bir hesapta oynaması anlamına gelir.

Bu yazımızda sizlerin oyun içinde daha sağlıklı iletişim kurabilmeniz için gerekli olan bazı terimlerden bahsettik. İyi oyunlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here