Rap, Hip hop kültürünün alt bir koludur. Kökeni 1970’lerde, özellikle Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerine, bir diğer deyişle Getto’lara dayanmaktadır. Kültürel kökeninin Amerika’da olmasına karşın, bilinen ilk Rap parçası İtalyan Adriano Celentano’nun Prisencolinensinainciusol  şarkısıdır.

Rap’in “Rhytm And Poem” (‘Ritim ve Şiir’ ya da ‘Ritmik Şiir’) veya “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu görüşü yaygın olsa da, aslında rap kelimesi, İngilizce sözlük anlamı olarak “ağır eleştiri” anlamına gelmektedir.

Rap; sözlerin, müziğin tempo ve ritmine uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Hip hop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir. (Rap, DJ’lik, Breakdance ve Grafitti…) Rap, yıllar boyunca değişim geçirmiştir ve içinde çeşitli alt türler oluşturmuştur. (Gangsta, g-Funk vb.)

Rap, çoğunlukla hızlı ritimle söylenen sözlerdir. Bu şekilde müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli kelimelerden oluşan sözler söylemek de MC’lik olarak adlandırılmaktadır. MC, müzikal anlamda hiç bir özel eğitim almadan, kendi çabalarıyla müzik yapan kişidir. MC’nin açılımı olarak Master of Ceremonies (Seremoni Ustası), Microphone Control ya da Mic Check (Mikrofon Kontrol) gibi terimler söylenebilir. Ayrıca bu tabir Rap tarzında şarkı sözü yazan, besteleyen ve söyleyen kişilere de kullanılır. Rap terimi, 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hip hop ile özdeşleşmiştir. Bunlardan ilki King Team III’nin Personality Jock‘u, Hip hop’un bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçmiştir.

Bilinmesi gereken bazı Rap terimleri ve anlamları ise şunlardır:

Bar: Rap’de söz yazarken veya söylerken kullanılan bir ölçüdür. Bir bar, bir satıra eşit gelir. Bir dörtlük, dört bardan oluşur. Yani 16 bar müzik dendiği zaman dört dörtlük (4/4) bir parça olduğu anlamını çıkarabiliriz.

Lirik: Beat’le beraber en önemli unsurlardan biridir. Şarkının sözlerinin coşkun ve içten bir dille yazılmasının genel adıdır. Latince Lyricus, Yunanca Lyricos, Fransızca Lyrique kelimelerinden türemiştir. Sözlük anlamı ise; coşkun, ilhamla dolu demektir.

Beat: Her bir rap şarkısının temeli şarkının ritmidir. Beat, rap şarkısının ritmi yani müziğidir ama aynı zamanda rapçiyi nasıl Rap yapılacağı konusunda yani hız, ses ve teknik olarak yönlendirir. Aslında beat, rap müziğe ruhunu veren unsurdur.

Freestyle: MC’lerin ön hazırlığı olmadan, o anda doğaçlama yaparak ruh hallerine göre söyledikleri kafiye düzenli ritmik sözlerdir. Freestyle’ın kelime anlamı serbest stil ya da özgür stildir. Bu işi yapan MC’lere ‘FreeStyler’ denir. Ülkemizde Freestyle King 1-2-3 veya DEVRAP Freestyle gibi büyük Freestyle yarışmaları organize edilmiştir.

Punch: Genelde diss’lerin veya freestyle’ın içinde yer alıp, bitirici etkisi olan sözlerdir. Freestyle yarışmalarında, dinleyenlerden “ooo” sesini duyduğumuzda veya güldüklerinde anlarız ki Punch atılmıştır. Parçada Punch’ın bulunduğu bara ise, Punchline denir.

Rhyme: Kafiye düzenidir. Uyak anlamları taşır, rap müzikte sıkça zikredilen bir kelimedir.

Flex: Rap’in hızlı okunan türüdür. Türkiye’de Tankurt Manas, Şehinşah, Ceza; yurtdışında ise Busta Rhymes, Twista, Tech N9ne, Twisted Insane, Eminem gibi kişilerin uzman oldukları türdür.

Flow: Flow şarkıda akıcılık ve ritim tutabilmektir. Flow, ritme uygunluk, ölçü, vurguların doğruluğu ve kelimelerin anlaşılırlığı belirler. Ayrıca hızın da günümüzde Flow’a göre değişebilir olması oldukça önemlidir. Zira iyi bir MC, zorlu dizeleri art arda ve aralıksız söyleyebilir.

Diss: Tabiri caizse, birisini ezmek için yapılan Rap müzik türüdür. “Diss to …” şeklinde görürüz. Laf sokmak, laf atmak anlamına gelir. Genelde küfürlü yazılır ama küfürsüz yazıp da ağır konuşan genelde daha üstündür. İngilizce “Disrespect” kelimesinden gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here