Bir kitap kurdusunuz ve bir gün uyandığınızda kitap okuyamadığınızı fark ettiniz diyelim… Okumak istiyorsunuz ama kitabı almaya dahi üşeniyorsunuz… Hadi bir şekilde o kitabı elinize aldınız diyelim, 5-6 sayfadan fazlasını okuyamadınız hatta o okuduklarınızı da anlamıyorsunuzFazlasıyla isteksizsiniz. O zaman geçmiş olsun… Çoğu kitapseverin başına gelen bir bela sizin de başınıza gelmiş demektir. Reading Slump… Türkçede tam bir karşılığı yok ama “okuma çöküşü” ya da “okuma yalpalaması” olarak çevirirsem yanlış olmaz sanırım…

Reading Slump’a Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Yukarıda da bahsettiğim gibi normalde kitap okumayı sevseniz bile ani bir isteksizlik, üşengeçlik oluyor. Dikkat dağınıklığı ve buna bağlı olarak okuduğunu anlayamama gibi durumlar söz konusu oluyor… En sevdiğiniz yazarın kitapları bile sizi cezbetmiyor…

Peki Neden Oluyor Bu Yalpalama? Nasıl Geçirebiliriz?

İlk neden ruh haliyle ilgili! Özellikle çok stresli olduğunuz ya da düşünmeden duramadığınız bir olayla karşı karşıya olduğunuzda kendinizi kitaplara vermek biraz zor olabilir. Şimdi diyeceksiniz ki “Ama ben zaten kitapları kaçış olarak kullanıyorum, bununla ne ilgisi var?” Haklısınız. Çünkü ruh hali tek başına yeterli bir neden değil. Ve işte ikinci neden: Seçilen kitap! Bazen tek sorun okuduğunuz kitap ile ilgili olabiliyor… O kitap o an sizin için uygun olmayabilir. Sevdiğiniz yazarları ve türleri deneyin. Fakat şunu da söyleyeyim, kötü ruh halinizde elinize ağır bir klasiği almak sizi yorabilir. Ağır olmayan ince kitapları deneyin. Hala mı olmuyor? Öyleyse şiir okumayı ya da kısa hikayeleri okumayı deneyin. Hatta çizgi romanlar en kesin çözümlerden biri olabilir.

Bir diğer önerim ise mekan değişikliği. Evin içinde normalde kitap okuduğunuz yerden farklı yerlere geçebilirsiniz. Hatta kendinize kitap okumak için bir köşe bile hazırlayabilirsiniz!

Peki dışarıya çıkıp biraz hava almaya ne dersiniz? Biraz gezmek, hava almak ruh halinizi daha iyi hale getirebileceği gibi zihninizde de temiz bir sayfa açmaya yardımcı olabilir.

Tabii ki bunlar işe yaramayabilir. Çünkü bu yalpalamanın dereceleri var ne yazık ki… Eğer yukarıdaki öneriler işe yaramıyorsa muhtemelen ileri düzey bir yalpalama yaşıyorsunuzdur… İleri düzey bir yalpalama yaşıyorsanız, kısa bir süre ara vermek en iyisidir. 1-2 gün kendinize izin verin. İsteksizliğinizin üzerine gitmek sizi daha da isteksiz bir hale getirebilir ve bunu isteyeceğinizi hiç sanmıyorum…

Bunlar haricinde youtube üzerinden kitap önerisi ya da kitap yorumu videolarını izleyebilirsiniz. Diğer kitapseverlerin iştahlı iştahlı kitap yorumlarını dinlerken sizin de canınızın çekmesi hiç de imkansız değil!

Film ve dizi izlemekte bu önerilerin arasında sayılabilir. Özellikle neşenizi yerine getirebilecek tarzda şeyleri tercih edebilirsiniz.

Eğer henüz bu talihsizliği yaşamamış kişilerdenseniz de artık bu durumla karşılaştığınızda ne yapabileceğinize dair biraz fikriniz olmuş oldu… Öyleyse bu talihsiz durumdan kurtulmanız için size bol şans! Umarım bu öneriler ile size yardımcı olabilmişimdir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here