Bundan on sene önce Leauge of Legends oyunuyla yola çıkan Riot Games, geçtiğimiz on sene boyunca çok büyük ilerlemeler kaydetti. İlk başlar “Dota çakması” çakması ithamlarıyla pek çok oyuncu tarafından tepki görmüş olsa da her geçen yıl kendini geliştirip bambaşka bir oyun, bambaşka bir dünya haline geldi. Her sezon başında ki oyuna fazlasıyla yenilik getiren Riot Games, geçtiğimiz gün 10. yıl etkinliğini düzenledi. Hayranları ve genel olarak oyun dünyası yeni duyurular bekliyordu. Hatta yeni oyun gelecek gibi dedikodular ve bazı birkaç sızıntılar dahi olmuştu. Fakat işin aslı kimse bu kadarını beklemiyordu. 10 yıldır aldığımız Riot Puanları’nın parasının nereye gittiği belli oldu.

Beş adet oyun, bir animasyon dizisi ve hali hazırdaki oyuna gelecek olan bir sürü yeni özelliği açıkladıkları etkinlikte açıklananlara gelin hep beraber bir göz atalım.

Yeni Karakter ve TFT Setleri

Uzun süredir etrafta dolaşan söylentilerin doğru olduğu belli oldu ve Lucian’ın Tresh’in fenerinin içinde hapsolmuş olan karısı Senna, gün yüzüne çıktı. 30 Ekim tarihinde test server’larına gelecek karakter oyundaki ilk nişancı destek olacak. Yetenekleri ve oynanışı hakkında çok fazla açıklama yapmadılar fakat yayınladıkları videoda silahıyla Lucian‘ı geçerek Tresh’e yaptığı saldırı oyun içinde olabilir. Hatta belki de karakterin ultisidir.

TFT oyunuyla alakalı en büyük şahsi sıkıntım oyunun sürekli yeni yamalar alıyor olmasına rağmen karakterlerin ve özelliklerin bir yerden sonra sıkıyor olmasıydı. Tam da bu şikayetime cevap niteliğinde bir yenilik getirmişler, setler. Bu anladığım kadarıyla şu demek oluyor, oyuna gelecek yeni setle beraber TFT içindeki bazı karakterler başka karakterlerle değişecek. Mesela yeni sette Rengar olmayacak ama Jax olacak gibi. Veya yeni eşyalar sınıflar, ırklar gelecek. Çöl, zebani, zehir gibi kökenler; çağırıcılar, mistikler gibi sınıflar gelecek.

League of Legends Wild Rift

League of Legends oyuncularının telefonda böyle bir oyun aradıklarında benzer, çakma oyunlara başvurduklarını biliyoruz. Mobil cepheden gelen isteği dikkate almış olacaklar ki LoL‘ü mobil cihazlara taşımışlar. Adının Wild Rift olmasından da anlayacağınız üzere mobile çıkacak oyun PC üzerinden oynadığımız LoL‘den biraz farklar barındıracak. Oyundaki her karakter olmayacak. Oyunların daha hızlı ve daha kolay olması amaçlanacak. Mesela karakterlerinizin ultilerini açmak için ulaşmaları gereken seviye 6 değil 5 olacak gibi. Bazı karakterlerin bazı yetenekleri oyunun kompleksliğini azaltmak uğruna değişiklik gösterecek. Wild Rift için herhangi bir çıkış tarihi açıklamadılar fakat oyunun 2020 sonlarında geleceğini söylediler.

Menajerlik Oyunu

Bu oyun hakkında birkaç ufacık video ve fotoğraftan başka hiçbir şey göstermediler. Açıklanan diğer oyunlara göre daha geç bir çıkış tarihi olacak gibi duruyor. Fakat espor üzerine kurulu bir menajerlik oyunu çok heyecan verici gibi duruyor. Eğer Football Manager gibi çok detaylı ve iyi dizayn edilmiş olursa tadından yenmez.

Dövüş Oyunu

Hakkında çok bir şey göstermedikleri bir diğer oyun da üzerinde çalıştıkları dövüş oyunuydu. Riot Games oyundan bahsederken “Hem dövüş oyunu tutkunlarının hem de LoL tutkunlarının isteklerini karşılamaya çalışıyoruz.” gibi bir açıklamada bulundu. Oyun piyasadaki diğer dövüş oyunlarıyla rekabet etmeyi amaçlarken bir yandan da 10 yıldır LoL oynayan insanların sevdiği karakterle bir olup diğer karakterleri pataklama hissine güzel bir cevap verecek gibi duruyor. Benim şahsen en heyecanlandığım oyun bu oldu. Bir an önce gelse de Talon alıp Zed dövebilsem.

Hack&Slash Oyunu

League of Legends oyuncuları diğer online oyun oynayan oyunculara nazaran her zaman karakterlerin ve oyunun hikayesini merak eden, daha çok öğrenmek isteyen oyuncular olmuşlardır. Bu LoL’ün insanlara aşılamasından mı yoksa zaten LoL bir hikaye barındırdığı için gelen oyuncular hep o yönde olmasından mı oluyor emin değilim. Riot Games bu hikaye meraklısı oyuncularına ara ara çıkardığı animasyon videolarla, sürekli güncel olarak yaptığı evren değişiklikleriyle ve hatta son zamanlarda çıkmaya başlayan LoL çizgi romanlarıyla karşılık vermeye çalışıyordu. Fakat bunların yetersiz olduğunu ve oyuncuların hikayenin içine bizzat girebilecekleri ve bunu isterlerse arkadaşlarıyla beraber yapabilecekleri bir oyun üzerinde çalıştıklarını duyurdular. Gösterdikleri kadarıyla İzometrik kamera açısıyla Co-op oynanabilecek bir hack&slash gibi duruyor. Videoda yan yana gezip düşmanları döven Blitzcrank ile Ezreal’ı görüyoruz. Görünen o ki çok güzel bir bot lane ikilisi olmuşlar. 🙂 Oyun hakkında başka bilgiler vermekten kaçınıp, uzun süre daha üstünde çalışmaya devam edeceklerini söylediler.

FPS Oyunu

Yukarıda bahsettiğimiz diğer tüm oyunların aksine League of Legends evreninde geçmeyip bambaşka karakterlerle bambaşka bir dünyaya ev sahipliği yapacak olan taktiksel bir FPS oyunu gelecek. Karakter bazlı bir oyun olduğunu söylemelerinden ve gösterdikleri videolardan anlaşılacağı üzere oyunda bir Overwatch esintisi olacak gibi duruyor. Server sorunlarına ve FPS oyunlardaki hile kullanan oyunculara karşı çok dikkatli olacaklarını söylediler. Başka da bir şey demediler. Bu kadar. Hepsi bu… İnsanın hevesi kursağında kalıyor ama.

Legends of Runeterra

Bir Heartstone sevdalısı olarak bu oyuna aşırı gazlıyım açıkçası. Yaptıkları açıklamada kart açmak için rastgele sandık açmaya o kadar çok giydirdiler ki Heartstone’un en kötü yanını çok daha iyi hale getirecekler gibi duruyor. 6 farklı bölgeden 24 farklı şampiyon barındıran oyunda her deste 2 farklı bölgeden kart içerebilecek. Her oyuncu kendi oyun stiline göre bu bölgeleri seçebilecekler. Heartstone’la karşılaştırmam gerekirse oradaki 9 farklı karakterin hepsinin farklı oynanışı olmasına benziyor. Daha iyi mi daha kötü mü onu oyun çıkınca göreceğiz. Şampiyonların hepsini LoL‘dekine benzer bir şekilde yedirmeye çalışmışlar ki bence bazıları çok tatlı olmuş. Özellikle Teemo‘nun özel gücüne bayıldım. Oynanış ve oyun içi ilerleyiş Magic the Gathering ve Heartstone gibi oyunlardan biraz daha farklı gibi duruyor. Hem sıra tabanlı olmakla beraber hem de aynı anda vuruyorlar falan. Bu kısmı çok anlamadım açıkçası. Fakat oyunun kapalı betası şu an açık olduğu için merak edenler gidip bolca video izleyebilirler. Kapalı beta 5 gün sürecek fakat oynayamayan olacağı için bu yılın sonuna doğru bir de açık beta olacak. 2020 başlarında ise oyunun çıkması bekleniyor. Maalesef bu oyun hakkında da herhangi bir açıklama yapmadılar.

Arcane Animasyon Dizisi

Son yıllarda çok yerde gördüğüm “Keşke LoL’ün filmi çıksa.” gibi hayallere çok katılıyordum. Her ne kadar oyunun evrenine hikayesine hiç hakim olmasam da oynamakta olduğum karakteri kanlı canlı görmek her oyuncunun hoşuna giden bir şey olsa gerek. Evrenin büyüklüğünden olsa gerek film yapmanın yeterli olmayacağını düşünüp animasyon seri yapmaya karar vermişler. Arcane ismiyle çıkacak olan dizinin fragmanını aşağı bırakıyorum. Grafikler çok hoş değil mi sizce de?

Alt ve Üst Koridor Uzantıları – Yeni Ejder Sistemi

Bu duyurdukları oyunların ve dizilerin ardından League of Legends‘ın kendisini olduğu gibi bırakmak tabii ki de olmazdı. Oyuna harita bazında çok büyük değişiklikler gelmiş. Bunların ilki benim çok hoşuma giden alt ve üst koridor uzantıları olmuş. bu iki koridordaki çalıların yanına oval bir alan yapmışlar. Daha önce Heroes of the Storm gibi oyunlarda gördüğümüz bu alan, bu iki koridorda yapılacak olan baskınları ve takım savaşlarını oldukça etkileyecek gibi duruyor.

İkincisi ise ejderler. Oyunda ilk iki ejderi öldürdükten sonra üçüncü ejder belirdikten sonra o ejderin türüne göre haritada bazı değişiklikler olacak. Eğer Alev Ejderi ise kırmızı güçlendirmenin bulunduğu duvarlar yanacak ve boş alan oluşacak. Eğer Okyanus Ejderi ise haritadaki bazı çalılar büyüyecek ve daha önce olmayan bazı yerlerde de çalılar çıkacak. Eğer Dağ Ejderi ise belli başlı noktalarda fazladan ince duvarlar olacak. Eğer Bulut Ejderi ise yine bazı bölgelerde rüzgar alanı oluşturacak ve bu alana giren tüm şampiyonlar ekstra hareket hızı kazanacak. Bu dört ejderin yanı sıra oyundaki Kadim Ejderha güçlendirmesini aldığınızda ise canı az olan rakiplere ölümcül vuruş yapma şansı elde edeceksiniz.

Yeni Bir Blizzard Olma Yolunda

Bu duyuruları gördüğümde hem Fps oyunun Overwatch‘ı andırması, hem Legends of Runeterra‘nın Hearthstone‘u andırması gibi durumların yanı sıra bir evrene dayalı birkaç farklı tarzda oyun çıkaracaklarından olsa gerek ister istemez Blizzard‘a benzemeye başladıklarını fark ettim pek çok oyuncu gibi. Blizzard yaptığı her oyunla o türe damga vuran oyunlar yapabildiğini tüm oyun sektörüne kanıtlamış durumda. Bkz: Overwatch, Hearthstone, Heroes of the Storm. Fakat Riot Games‘in elinde bu 10 yıl içerisinde LoL‘den başka oyun oynamadık. Konu FPS oyunu, dövüş oyunu, hack&slash oyunu olduğunda nasıl bir şey ortaya koyacaklar büyük bir merak konusu durumunda. Bu merakın cevabını öğrenmeye ise daha çok uzun bir süre var. Bir an önce gelseler de oynasak demekten başka bir şey diyemiyoruz zaten.

Bu haberlerin ve daha fazlasının detaylarını yine buradan takip etmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here