UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin 43. Oturumu‘na ev sahipliği yapan Bakü’de, organizasyonun açılış konserinde sahne alan Sami Yusuf‘un konser kayıtlarından oluşan albümü “Azerbaijan: A Timeless Presence” dijital platformlarda yayımlandı.

30 Haziran’da Bakü’de düzenlenen “UNESCO Dünya Mirası Komitesi 43. Oturumu Açılış Konseri” kapsamında sahne alan Sami Yusuf, bu konserin kayıtlarından oluşan yeni bir albüm yayımladı. Azerbaijan: A Timeless Prensence (Live) ismini verdiği bu albümün en can alıcı iki eseri “Nasimi” ve “Shirvanshah’s Palace” oldu.
Bu iki başyapıtın yanı sıra, Yusuf’un Azerbaycan halk türküsü olan “Girdim Yarın Baxçasına” düzenlemesi de dikkat çekiciydi. Bu eski halk türküsüne İngilizce sözler yazarak revize eden, Azerbaycan Türkçesindeki sözleri ise orijinaline sadık kalarak muhafaza eden Sami Yusuf, vokal olarak da Sevda Alekperzadeh ile işbirliği yapı. “The Garden” ismini verdiği bu çalışma bana kalırsa albümün tümünden bağımsız olarak bakıldığında dahi dinlemesi oldukça keyifli bir şaheser.

Albümün en can alıcı eseri olarak lanse ettiğim Nasimi‘den söz edecek olursak, sanırım anlatacak çok bir şey bulamayacağız. Zira bunun için önce büyük şair Nesimi‘yi tanımak gerekiyor. Nesimi, 13.-14.yy. dolaylarında yaşamış Azeri bir şair. En bilindik dizelerini içeren “Sığmazam” adlı eserini ilk olarak Cavit Murtezaoğlu‘ndan dinlemiş ve adeta büyülenmiştim.

İşte bu meşhur şiiri en bilindik versiyonundan tamamen farklı bir kompozisyon içerisinde yorumluyor Sami Yusuf. Asla düşmeyen temposuyla, coşkun akan bir ırmağı andırırken araya giren mugam sanatçısı Tayyar Bayramov, o ırmağın coşkunluğu aniden bir gölün dinginliğine çeviriyor. Ve tüm bunlar olurken temponun bir an olsun düşmemesi, koronun bir an olsun susmaması sizi o denli etkiliyor, o denli içine çekiyor ki, her neredeyseniz kalkıp, konser salonunun en ön sırasındaki koltuğa oturuveriyorsunuz. Can kulağıyla dinlerken Sami Yusuf başka bir becerisini gösterip, sizi Samira Aliyeva‘nın uzaklardan gelip yüreğinize oturan sesiyle başbaşa bırakıyor. Müthiş bir düzenlemenin getirdiği bu müzik ziyafetine buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here