Aşk konusu bir çok sanatçının sorunsalı haline gelmiştir, bazıları için ilham kaynağı olan aşk bazıları için kederin ta kendisidir. Bu güne özel olarak sizlere derlediğim sanatın bir çok dalında aşk üzerine işlenmiş yapıtları sizlerle paylaşmak istiyorum. İçinde bir çok duyguyu barındıran aşkı sanatın bir çok dalında farklı ifade biçimlerinde görebiliriz mesela edebiyatta ise Voltaire’in mektuplarında bunu görebiliriz;

Sonunda, gördüm sizi, sevdiğim o hoş şeyi
Süvari kılığında o gün,
Venüs’ün ta kendisini gördüm sanki
Aşkın görünümü altında.
Aşk ve siz, aynı yaştasınız,
Annesi bile o kadar güzel değil;
Ama bu çifte üstünlüğe karşın,
Hemen anlayıverdim gerçeği.
Olympe çok uslusunuz siz
Bir tanrıça olamayacak kadar.
Hoşçakalın sevgili aşkım; sevin beni her zaman,
ve yaşamımı sizin için tehlikeye atmayacağıma inanmayın sakın.
Arouet Kasım 1713

Resim sanatında ise John Everett MillaisThe Black Brunswicker 1860 bu konuda iyi bir örnektir.

Kederle dolu bir veda düşünün, sevgilisini savaşa gönderen bir kadın. Sevgilisinin boynuna yaslanır bir eli sevgilisinin göğüsündedir diğer eli ise kapı kolunda onu göndermek istemez. Buna nazaran sevgilisinin sağ eli miğferinde sol eli ise kapıdadır ve gitmeye hazırdır. Bu resim subay ile sevgilisinin melankolik durumunu yakalamakla kalmaz çok önemli tarihi bir olayı da yakalar. Millias bu tablodaki fikre dair bir mektubunda şunları yazmıştır; ”Zihnimde canlandırabiliyorum, bunun olağanüstü bir başarı olacağından eminim. Kıyafet ve olay o kadar kuvvetli ki bu konuya daha önce değinilmemiş olmasına şaşırıyorum.’‘ Bu resmin detay görselini alta bırakıyorum.

Performans sanatında ise aktivist çift olan John Lennon ile Yoko Ono‘yu örnek göstermek isterim.

Dünyaca ünlü çiftlerden biri olan Yoko Ono ile John Lennon bu performanslarını 1969 yılındaki Vietnam Savaşı’na eleştirel bir cevap olarak yapmışlardır. Bu performans birer haftalık süreyi kapsayan iki ”Barış Yatağı”nın biri, Amsterdam’daki Hilton Hotel’in kral süitinde 1969 tarihin’de gerçekleşmiştir. Savaşa karşı düzenledikleri pasif bir protesto olan bu performansların aslında onların balayıdır. Aşk o kadar güçlüdür ki bir çok engelin karşısında durabilir, bu performansta bu durumun en iyi örneklerinden biridir. Medyanın ilgisini oldukça çekti. Basın sadece sabah 9’dan akşam 9’a kadar odalarına giriş yapabiliyordu. Basının beklediklerinden ziyade onları en doğal halleri ile karşılaşmışlardır. ”Barış Yatağı” performansı daha sonra Montreal’de ikincisi yapılmıştır.Daha sonrasında sanatsal protestolar için yeniden kullanıldı.

Son olarak size bir film önermek istiyorum. Gerçek bir hikayeden kurgulanan Summer in February aşkın çıkmazlarını ve bir aşk üçgenini konu alıyor. Florance Carter- Wood, Alfred Munnings ve Gilbert Evans‘ın hayatlarını konu almaktadır. Christopher Menaul tarafından yönetilen 2013 romantik bir drama filmidir. Romancı Jonathan Smith, senaryosunu 1995’teki isimsiz romanından uyarlamıştır. Başrollerinde ise Emily Browning, Dan Stevens vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here