Fransa’nın başkenti Paris’te aslında birçok önemli yapı bulunuyor ve bunlardan her biri ayrı ayrı şehrin bir sembolü haline gelmiş durumda. Örneğin her gün tonlarca insanın akın ettiği Louvre Müzesi, bu yıl içinde maalesef bir yangında kaybettiğimiz Notre Dame Katedrali, Montmarte Tepesi’nin göz bebeği Sacre-Coeur Bazilikası… ve tabi ki Eiffel Kulesi. Ben de bu içeriğimde Paris’in akla gelen ilk sembolü olan Eiffel Kulesi hakkında sizlere biraz bilgi vereceğim. Lakin kalan binaları unuttum sanmayın, onlarda başka bir içeriğin konusu olacak.

Paris’te Seine Nehri’nin kıyısında, Champ de Mars’ta yapılan dünyanın en çok tanınan yapılarından biri olan, Fransızca ismi La Tour Eiffel yani Eiffel Kulesi’nin yapımına 26 Ocak 1881 yılında başlanmıştır. Kulenin tamamlanması ise 31 Mart 1889’da mümkün olabilmiştir. Kule ismini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel‘den almaktadır. Bu kule, Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Lakin aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin’in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Sauvestre, meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır.

Eiffel Kulesi, ilk yapıldığında 20 yıl sonra, yani 1909’da sökülecek şekilde planlanmıştır. Lakin turistlerin gösterdiği yoğun ilgi sayesinde, kulenin kaldırılmasından vazgeçilmiştir. Eiffel Kulesi, yapıldığı zamandan bu yana ilginç olaylar yaşamıştır. Bir hurdacıya satılma teşebbüsünden tutunda, 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız orduları için önemli bir haberleşme aracı olmasına kadar birçok şey yaşamıştır. Hatta radyo frekanslarını etkilediği için Alman ordularının ilerleyişini kesmiş ve şehrin kahramanı bile ilan edilmiştir.

Eiffel Kulesi 300 metre yüksekliğindedir. Tepesinde bulunan televizyon vericileri kuleye 27 metre daha yükseklik kazandırmaktadır (yaklaşık 80 katlı bir apartman gibi düşünebilirsiniz). Kule, birbirlerine 130 metre uzaklıkta bulunan ayaklar üzerinde yükselmektedir. Bu yüksekliği ile Kule, dünyanın en yüksek yapısı olarak 41 yıl boyunca adından söz ettirmiştir. Lakin daha sonra, New York şehrinde tamamlanan Chrysler Binası’na birinciliği kaptırmıştır. Bu arada kulenin demirleri yoğun güneş altında genişleyip, soğuk havalarda ise büzüldüğü için, kulenin boyutları 20 santim kadar değişmektedir ama tabii kulenin boyutu göz önüne alındığında, bu fark edilemeyecek kadar küçük bir değişimdir.

Kule, günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiştir ve yapımında toplamda 3.000 (üç bin) işçi çalışmıştır. Bu işçiler 26 ay boyunca, 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirmiştir. İşin ilginç yanı ise bu kulenin yapımı sırasında hiçbir ölüm vakıası yaşanmamıştır. Kulenin yapımında ise, tam 7.300 ton çelik harcanmıştır. Kulenin tam ağırlığınınsa yaklaşık 10 ton olduğu tahmin edilmektedir. Bu arada kulede toplamda 1665 basamak bulunmaktadır. Lakin neyse ki içinde bir asansörü vardır.

200.000 metrekare alanda bulunan Eiffel Kulesi’nin paslanmasını engellemek için, kule her 7 yılda bir, 60 ton boya ile boyanmaktadır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken, çalışma 15 ay sürmektedir. Bu işlem sırasında 1.500 fırça, 5.000 zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu tüketilmektedir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı, 20.000 metrekare koruyucu ağ kullanılmaktadır. Boyama maliyeti ise, yaklaşık 3 Milyon Euro tutmaktadır… Zaman içinde kulenin rengi; kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür. Kule toplamda 3 renk tonunda boyanmaktadır. En açık renk zirvede kullanılırken, en koyusu zeminde kullanılmaktadır.

Eiffel Kulesi’nin şahane ışıklandırma sistemi 1985’te mühendis Pierre Bideau tarafından yapılmıştır. Kule her gece 20.000 ampul ile aydınlatılmaktadır. Kuleye elektrik sağlanabilmesi içinse toplam 80 kilometrelik bir elektrik kablosu kullanılmaktadır. Eiffel Kulesi’nin bir yıllık elektrik kullanımı ile küçük bir köyün bir yıllık elektrik kullanımı aşağı yukarı aynıdır.

Üç kata sahip olan kulenin her bir katı ayrı bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Farklı yüksekliklerde yer alan bu 3 platformdan (57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte) ilk ikisine hem asansör, hem de merdivenlerle ulaşmak mümkünken, en yüksekteki 3.platforma sadece asansörle çıkılabilmektedir. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşmaktadırlar. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eiffel Kulesi’nin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunmaktadır. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçinin ise ikinci katta aktarma yapması ve başka bir asansöre geçmesi gerekmektedir. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir. Ayrıca bu katta Gustave Eiffel’in nefes kesici Paris manzarasına sahip özel dairesi de bulunmaktadır. Asansör haricinde ise, kulenin birinci katına 328 basamak, ikinci katına 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için 18 basamak bulunmaktadır.

Şimdi gelelim merak edilen sorulara;

  • “Eiffel Kulesi’ne nasıl gidebilirim?” diyorsanız eğer: Kule zaten şehir merkezine çok yakın. Metro ile; RER C tren hattı ile Champ de Mars / Tour Eiffel durağında inerek, Hat 8 (Line 8) ile Ecole Militaire durağında inerek ve Hat 6 (Line 6) ile Bir-Hakeim durağında inerek Eiffel’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüs ile de 42, 68, 82, 87 numaralı hatlara binerek Tour Eiffel/ Champ de Mars durağında inerek Eiffel’e varabilirsiniz.
  • “Eiffel’e giriş ne kadar?” sorusu ise farklı cevaplar sahip, zira Kulenin giriş ücretleri hangi platforma veya platformlara gitmek istediğinize veya asansörle mi merdivenlerle mi çıkmak istediğinize göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca bazı biletler internet üzerinden, önceden satın alınabilirken bazılarını sadece kulenin satış gişesinden alabiliyorsunuz. Bilet fiyatları fazlasıyla değişken olduğu için tek tek yazmayacağım. Onun yerine şuradan hepsine ulaşabilirsiniz.

Şahsi tavsiyem kulenin en tepesine kadar çıkmanız ve asansör ile çıkmanız yönünde. Manzara gerçekten de ödediğiniz fiyata değecektir.

  • “Eiffel Kulesi ne zaman açık?” sorunun cevabı ise: Kule yılın her günü sabah 9.30 ile akşam 23.30 saatleri arasında ziyarete açık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here