İtalya’nın başkenti Roma‘daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelen Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen devasa arena Kolezyum’u bilmeyen yoktur herhalde. Hani şu içerisinde gladyatörlerin ve hayvanların savaştırıldığı arena. Hani şu herkesin ‘Gladyatör’ filmi ile tanıdığı yer. İşte bugün size biraz ondan bahsetmek istiyorum.

Kolezyum’un yapılmasından önce, onun arazisinde İmparator Neron’un sarayı bulunmaktadır. İmparator Neron oldukça müsrif bir liderdir. Gösterişli ve savurgandır. İşte onun bu gösterişli sarayı ve durdurulamaz savurganlığı, halkı isyana sürüklemiştir. Roma’da, Neron’un vefatından sonra kanlı savaşlar yaşanmış ve bu sırada da Neron’un sarayı yakılıp yıkılmıştır. Neron’un ardından gelen usta bir komutan da olan İmparator Vespasianus’un döneminde, M.S. 72 yılında ise, Neron’un sarayının bulunduğu bu alanda Kolazyum’un inşaatına başlanılmıştır. Bu inşaatta Roma nüfusunun 4/1’i kadar insanın çalıştığı bilinmektedir.

İnşaatı 8 yıl süren Kolezyum’un yapımı, M.S. 80 yılında tamamlanmıştır. Ne yazık ki onun ihtişamlı halini görmek, kendisini yaptıran İmparator Vespasianus’a kısmet olmamış ve Kolezyum onun oğlu olan Titus’un döneminde tamamlanmıştır. Bilinenlere göre, Kolezyum’un 100 gün, 100 gece süren açılış oyunlarında, beş binin üzerinde hayvan ve yüzlerce insan kurban edilmiştir.

Kolezyum, taş ve beton malzeme kullanılarak, oval bir biçimde inşa edilen bir arenadır. Kemerlerden oluşur. Her katta 80 tane olmak üzere, toplam 240 kemer kullanılmıştır. 80 kemerli girişi olan arenanın uzunluğu 188 metre, genişliği 156 metredir, yüksekliği ise 49 metredir. Bu duvarların en alt katındaki sütunlar (köprülü kemerler arasına yerleştirilmiş sütunlar) Tuscan-Dor, ikinci kattakiler Lon sütunlardan, son iki kattakiler ise Korint sütunlardan oluşmaktadır. Lakin bu sütun kullanımı tamamen dekoratif amaçlı olup, hiçbir destekleyici işlevi yoktur. Amaç cepheyi hareketlendirmektir. İç duvarları tuğladan yapılan arenanın zemini kumla kaplı olup, bu kumun görevi de dövüşlerde ölen veya yaralanan gladyatörlerin, hayvanların kanını emerek temizlemektir.

Bu arada arenanın 55 bin seyirci kapasiteli olduğunu da belirtmekte fayda var. Seyirciden bahsetmişken, neredeyse her eğlence yapısında olduğu gibi Kolezyum’da da oturma hiyerarşisi vardır. Romalı senatörlere ayrılan en ön cephe Podium’dur. Arkalarındaki Romalı iş adamlarının bulunduğu tribün kısmı Primum, onların iki sıra arkasında Roma’nın sıradan vatandaşlarının oturduğu Secundum bulunmaktadır. Sonradan tahsis edilen en üst kısımda ise Roma’nın en fakir vatandaşları Summum’da yer almaktadır. Girişteki biletlerde işte bu sınıf farklılığına göre kesilip, bilet ücretleri de yine buna göre değişmektedir.

Eğer aranızda bu yapıyı görmeye gidecek takipçilerimiz varsa, onlar içinde ufak bir bilgilendirme geçmek isterim:

  • Şahsi kanaatime göre Kolezyum’un içine girmeye gerek yok, zira tüm mimari güzelliğini dışarıdan görmek mümkün. Lakin içeri girmek istiyorsanız bilmeniz gereken bir şer var ki: Giriş ücretli. Kolezyum giriş ücreti, bileti önceden alıp almamanıza göre değişmektedir. Eğer daha önceden bilet almaz sıraya girer alırsanız; 2019 senesi fiyatları şu şekildedir:
  1. 18 yaşının altındaki çocuklar için ücretsiz
  2. 18 yaş üzeri yetişkinler için 18€
  3. 18 – 25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları için 7,5 €
  • Eğer bileti önceden alırsanız fiyatlara kişi başı 2€ ek ücret eklenmektedir. Bu durumda, 2019 senesi fiyatları şu şekildedir:
  1. 18 yaşının altındaki tüm ülkelerden gelen çocuklar için 2€
  2. 18 yaş üzeri yetişkinler için 20€
  3. 18 – 25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşları için 9,5 €

Eğer içeri girmek istiyorsanız, önceden bilet almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Aksi takdirde 1-2 saat kuyrukta bekleyeceksiniz.

  • Peki “Buraya nasıl ulaşırım?” diyorsanız: 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850 ile C3 No’lu otobüsler, metronun “Colosseo” durağı, 3 No’lu tramvay hattı ile kolaylıkla Kolezyum’a gidebilirsiniz.
  • “Kolezyum’a ne zaman gidebilirim?” diyorsanız (yani içine ne zaman girebilirim): hafta içleri ve Cumartesi günü saat 09:00 – 19:00 arası burası açıktır, resmi tatillerde ve Pazar günleri ise kapalıdır.

Kolezyum, 2007 yılında dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir. Kolezyum, Roma’nın en büyük anıtı değil, aynı zamanda Roma’nın sembolü ve ölümsüzlüğüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here