Senfonik metal, metal müzikteki yoğun davul ve gitar kullanımı ile klasik batı müziğindeki senfonik çalgılar, koro ve bazı durumlarda tam bir senfoni orkestrası gibi ögeleri harmanlayan bir metal müzik alt dalıdır. Senfonik metal gruplarında çoğunlukla kadın vokaller öne çıkar. Bu nedenle bu türe opera metal veya operatik metal dendiği de olur. Zaman zaman, gotik metalin karakteristik bir özelliği olan brutal vokal de senfonik metalde ikinci vokal olarak kullanılır. Bazı şarkılar koro ile desteklenebilir.

Senfonik metal şarkılarında birçok değişik konu işlenebilir. Genelde şarkılarda power metalde olduğu gibi fantastik hikayeler veya opera konuları işlenir. Bunun yanında efsaneler, tarihi özgün hikayeler ve destanlar da senfonik metal şarkılarının konusu olabilir. Gotik metalde olduğu gibi tek bir hikayeyi anlatan albümler de vardır. Müziğin atmosferi şarkıda işlenen konuya uyum gösterir. Neşeli ve mutlu şarkılar hızlı ve canlı tonlarla işlenirken, karanlık ve melankolik şarkılar yine uygun şekilde eşlik edilirler.

Temelleri Nereye mi Dayanır?

İlk olarak ortaya çıkmasında death metal ve gotik metal türlerinde klasik müzik enstrüman ve ögelerinin kullanılmaya başlanması etkili olmuştur.

Özellikle ilk olarak death metal grubu olarak kurulmuş olan Therion, müziğine daha çok klasik öge eklemiş ve tam bir orkestra kullanmaya başlamıştır. Böylece de bu türün öncüsü olarak anılma hakkına sahip olmuştur. 1997 yılında Nightwish ve Within Temptation ilk albümlerini piyasaya sürmüş ve Therion’un tarzından oldukça etkilenmişlerdir.

2000 yılında özellikle keyboard ve kadın vokal kullanımı birçok yeni gruba ilham kaynağı olmuş ve yeni albümlerinde başarıyla bu tarzı uyarlamışlardır. Bu yeni gruplara örnek olarak Epica, After Forever, Edenbridge ve Rain Fell Within gösterilebilir.

Örnek Şarkılar mı? Zevkle!

1.XANDRIA – Nightfall

Şahsi favorilerimden biri olan bu şarkıyı dinlemenizi şiddetle öneriyorum…

2.Almora – Ay Işığı Savaşçısı

Senfonik metalin Türk temsilcisi olan, tüm şarkılarını delicesine dinlediğim Almora grubuna lütfen bir şans verin. Kıyamet Senfonisi şarkısı ayrı bir güzel!

3.Nightwish – End Of All Hope

Senfonik metalin öncü gruplarından Nightwish gerçekten bu işte çok başarılı.

4.Epica – Beyond The Matrix

Türün öncülerinden bahsetmişken, Epica’ya da bir göz atın derim. Az biraz sert müzik seviyorsanız Epica’yı mutlaka dinleyin. Epica 2002 yıllarında filizlenmeye başladı.

5.Sirenia – Seven Widows Weep

Biraz daha “şiddetli” bir şeyler arıyorsanız, bir de bu gruba göz atın.

Koca bir Spotify listesi isterseniz, kendi listemi de şuraya bırakıyorum, umarım seversiniz:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here