Akademi Ödülleri’nin bu seneki kazananlarının açıklanmasına saatler kalmışken ve hepimiz bu heyecanın bir parçası olmuşken, son 10 yılda En İyi Film dalında Oscar Ödülü kazanmış filmlere bir göz atalım istedik. Lakin ondan önce bu seneki En İyi Film adaylarını bir hatırlatalım;

  • Ford v Ferrari (Disney/Fox)
  • The Irishman (Netflix)
  • Jojo Rabbit (Fox Searchlight)
  • Joker (Warner Bros.)
  • Little Women (Sony)
  • Marriage Story (Netflix)
  • 1917 (Universal)
  • Once Upon a Time in Hollywood (Sony)
  • Parasite (Neon)

2019 Yılı – Green Book

En İyi Film Oscar’ının sahibi olan Viggo Mortensen ile Ay Işığı filmi ile Oscar’ı kazanan Mahershala Ali’nin başrolünü üstlendiği dram türündeki filmin yönetmen koltuğunda Peter Farrelly oturuyor. Senaryosunu yönetmen Farrelly, Brian Hayes Currie ve Nick Vallelonga’nın birlikte kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Linda Cardellini, Don Stark, David An, Sebastian Maniscalco gibi isimler yer alıyor.

2018 Yılı – The Shape of Water

Suyun Sesi, Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve senaryosu del Toro ile birlikte Vanessa Taylor tarafından yazılan, 2017 çıkışlı Amerikan yapımı romantik, fantastik bir filmdir. Başrollerinde Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg ve Octavia Spencer’ın yer aldığı film, 1962’de Baltimore’de geçmektedir ve Güney Amerika’da yakalanmış bir amfibiyen ile gizli bir laboratuvarda çalışan konuşma engelli temizlik işçisi arasında geçen hikâyeyi anlatmaktadır.

2017 Yılı – Moonlight

Ay Işığı, Barry Jenkins tarafından yönetilen ve senaryosu Jenkins tarafından Tarell Alvin McCraney’in In Moonlight Black Boys Look Blue kitabından uyarlanan 2016 Amerikan yapımı dram filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Trevante Rhodes, André Holland, Janelle Monae, Ashton Sanders, Jharrel Jerome, Naomie Harris ve Mahershala Ali yer almaktadır.

2016 Yılı – Spotlight 

Spotlight, Tom McCarthy tarafından yönetilen ve McCarthy ve Josh Singer tarafından yazılan 2015 yapımı Amerikan drama filmi.[4][5] Film ABD’de halen etkin olan en eski araştırmacı gazete birimi The Boston Globe‘un “Spotlight” ekibini konu edinmektedir. Filme konu olan olay gazeteye 2003 Halka Hizmet için Pulitzer Ödülü’nü kazandırmıştı. Filmde  Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James, Liev Schreiber ve Billy Crudup oynamaktadır.

2015 Yılı – Birdman

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi 2014, ABD yapımı kara mizah ve dram  filmidir. Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Alejandro González Iñárritu üstlenmiştir. Aynı zamanda filmin senaristlerinden biridir. Filmin başrollerinde Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone ve Naomi Watts gibi isimler yer alır. Keaton bir zamanlar süper kahraman rolüyle ünlenen fakat unutulmuş ve bir Broadway şovuyla tekrar ünlenmeye çalışan bir Hollywood aktörünü canlandırmaktadır.

2014 Yılı – 12 Years a Slave

12 Yıllık Esaret, 12 Years a Slave 2013 İngiliz-Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmidir. Film New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. Film Northup’un 1853 yılında aynı isimle yazdığı Twelve Years a Slave isimli anılarına dayanılarak sinemaya uyarlanmıştır. Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır. Northup’un anılarının ilk bilimsel baskısı, 1968 yılında Sue Eakin ve Joseph Logsdon’un eş editörlüğünde gerekli izinler alınmasının ardından redakte edilerek, doğruluğu kanıtlandıktan sonra basılmıştır.

Film Steve McQueen’in yönettiği üçüncü uzun metrajlı filmdir. Filmin başrolünde Chiwetel Ejiofor rol almış ve Solomon’u canlandırmıştır. Ayrıca filmin yapımcısı Brad Pitt’ir.

2013 Yılı – Argo

Argo, Operasyon Argo 2012 yılı ABD yapımı, yönetmenliğini Ben Affleck’in yaptığı dramatik gerilim filmidir. Filmde, 1979 yılında İran İslam Devrimi esnasında Tahran’da meydana gelen rehine krizi olayında, ABD büyükelçiliğinde bulunan ve Kanada Büyükelçiliği’ne kaçan altı Amerikalı diplomatın İran’dan kaçırılması olayı dramatize edilmektedir. Kaçırılma operasyonunun adı Canadian Caper olarak adlandırılmıştır. Hikaye 2007 yılında CIA operasyon sorumlusu olan Tony Mendez’in yazdığı “The Master of Disguise” isimli kitap ve Joshuah Berman’ın konu hakkında Wired isimli dergide yazdığı “The Great Escape” isimli makale ile açığa çıkmıştır.

2012 Yılı – The Artist

Artist, The Artist baş rollerinde Jean Dujardin ve Bérénice Bejo rol aldığı yönetmeninin ise Michel Hazanavicius olduğu 2011 yapımı Fransız filmidir. Hikaye 1927 ve 1932 yılları arasında Hollywood’da aktörlerin çöküşünü aktrislerin yükselişini konu almaktadır.

2011 Yılı – The King’s Speech

Zoraki Kral, The King’s Speech, Tom Hooper tarafından yönetilen ve David Seidler tarafından senaryosu yazılan 2010 tarihsel drama filmi. David Seidler, gençliği boyunca kendi kekemeliğinin üstesinden gelmesinden sonra VI. George’u okumaya ve bilgili hayal gücünü kullanmaya başladı, erkeklerin ilişkisi hakkında yazdı. Filmin çekilmesinden dokuz hafta önce Logue’un not defteri keşfedildi ve buradaki alıntılar senaryoya dahil edildi.

2010 Yılı – The Hurt Locker

Ölümcül Tuzak, The Hurt Locker 2009 ABD yapımı gerilim filmidir. Kathryn Bigelow’un yönettiği film 2009’un en fazla övülen filmlerinden biri oldu ve birçok festival, organizasyon ve gruptan ödüller kazandı. Filmde Irak Savaşı esnasında bir Birleşik Devletler Ordusu Patlamamış Bomba İmhası (EOD) takımının hikayesi anlatılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here