Son zamanlarda rap müziğin inanılmaz bir yükselişe geçtiğini biliyoruz. En son çıkan “Susamam” şarkısıyla beraber ülkemizde de rap müzik büyük yankı uyandırdı. Bugün bu projenin kilit noktası olan, aynı zamanda benim de favorim olan “Şanışer”in kim olduğunu sizlere aktaracağım. Keyifli okumalar…

Hayatı:

Şanışer, gerçek ismiyle ‘Sarp Palaur’ 1987 yılının Kasım ayında İstanbul’da dünyaya gelmiş, ilk ve orta okul eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Antalya’ya taşınmıştır. 2005 senesinde ise Muğla Üniversitesi Seyehat İşletmeciliği bölümünü kazanmış ve eğitim hayatını orada sürdürmüştür.

Ayrıca 2015’te yayımlanan ‘9 Yıl Öncesine Mektup’ single’ı ile; 19 yaşında majör depresyon geçirdiğini, bir süre okulu bırakıp rap yaptığını, babasız bir evde büyüdüğünü, ‘Zeynep’ adında çok sevdiği bir sevgilisi olduğunu ve ‘Rafet El Roman’ ile yaptığı şarkıdan oldukça pişman olduğu gibi bilgileri de alabiliriz.

Müzik Hayatı:

1999-2000 yıllarında ‘Fuat Ergin’den etkilenerek rap’e adım atmıştır. Hatta ilk ismi ‘Şer-i Şan (Kötülüğün Şanı)’ olan sanatçı ‘Şehinşah’a olan benzerliğinden ötürü ‘Şanışer’ olarak değiştirmiştir. İlk kayıtlarını evinde almaya başlayan sanatçı 2007 yılında internet üzerinden şarkılarını yayımlamaya başlamış, 2008 yılında ‘Miller Music Factory’nin düzenlediği müzik yarışmasında ‘Hip Hop’ kategorisinde birinci olmuştur. Yarışmadan sonra kariyerindeki gelişmelerle hızlanan Şanışer, 2011 yılında ilk bandrollü albümü olan ‘Açık ve Net’i Rafet El Roman’ın prodüktörlüğünde yayımlamıştır. 2011 yılından sonra müzik ile arası açılan rapçi, 2015 yılında yayımladığı iki yeni albüm ’12-15′ ve ‘Onuncu Gün’ ile rap sahnesine tekrar çıkmıştır. Ardından gelen yıllarda ise yeni albüm ve yeni single’lar yayımlayarak popülerliğini gittikçe arttırmıştır.

Şu anda spotify’da “12-15, Yalan, Senden Benden, Günleri Geride Bırak, En Derine ve Susamam” olmak üzere 6 single’ı, “Onuncu Gün, Otuzuncu Gün, Ludovico II, Live Sessions 1 ve Live Sessions 2” olmak üzere 5 albümü bulunmaktadır.

Müziğindeki Ayrıntılar:

Kendisi zaten bütün şarkılarında ince ayrıntılar vermektedir. ‘Susamam’dan “Bi’ kap su ver çok mu zor, vicdanlı ol be lanet, anlamak istemiyorsun ama bütün bu canlar sana bana emanet” ya da ‘Bu Sabah’tan “Bırak şu doğan güneşi, uykumda kırlarım var, burası beton, bıktım” gibi çeşitli mesajlar görebilirsiniz.

Bunun dışında ‘Ludovico II’ albümünün hikayesi de oldukça ilginçtir. Albüm ismi, yönetmeni ‘Stanley Kubrick’ olan “Otomatik Portakal” filminden gelmektedir. (Spoiler!) Filmdeki ‘Alex’ adlı karakter azılı bir suçludur. Alex’e cezasını çekmek için “Ludovico” adında  deneysel bir tedavi önerilir ve Alex bunu kabul eder. Alex’i bağlar, gözlerini açar ve bir ilaç verirler ardından çeşitli kirli görüntüler izletirler. Başarılı olmuşlardır çünkü Alex ne zaman aklına kötü bir şey yapmak gelse kusmaya başlar. Albüm isminde bu filmden etkilendiğini söyleyen Şanışer “Ludovico projesinde yapmaya çalıştığım şeyin bir metaforu…azcık tedavi edebilmek istiyorum insanları.” demiştir.

Hayat ve Müzik Görüşü:

Şanışer hayranları tarafından sadece müziğiyle değil fikirleri ve görüşleri ile de oldukça sevilmektedir.

Yaptığı müzik hakkında “Bu coğrafyada yaşayıp da bir şeyler yazmamak mümkün değil” demiş “Edebi anlamda kendime daha ziyade öz eleştiri yapıyorum. Kafamın içindekileri gerçekten iyi anlatabiliyor muyum? Ve kafamın içindekiler gerçekten anlatmaya değer şeylerle dolu mu? diye düşünüyorum.” “Haksızlığa çok fazla tahammül edemiyorum.” şeklinde düşüncelerini ifade etmiştir. Ayrıca “Önümüzdeki on sene bence rap’indir” diyerek kendisi de bu gemide olduğu için kendini şanslı hissettiğini söylemiştir.

Hayranları ise “Hedef, sanat dallarında olmaması gereken bir şey, bence en yüksek noktaya ulaşmak değil iyi bir iş çıkarmak daha önemli” derken ki mütevaziliğini “Ölmeden önce yapmak istediğim bir şey yok…Çok hayal kurdum, çok hayal kırıklığı yaşadım. Bundan sonra hayal etmiyorum” derken içtenliğini, ‘Kendini sahip olduğun ün ve para karşısında bozmamayı nasıl başardın?’ sorusuna “…Ama eğer ün ve para sahibi olsaydım kendimi bozardım.” cevabıyla samimiyetini ‘…Ne tarz kadınlardan hoşlanıyorsun?’ sorusuna karşın verdiği “Tarz kadınlardan hoşlanmıyorum, bir kadından hoşlanıyorum sadece” cevabıyla da romantikliğini sevmiştir.

Şanışer vazgeçemeyeceği şeylerin ‘müzik yapmak ve ailesi’ olduğunu da söylemektedir.

Ve son olarak Şanışer‘den favori rap parçam olan ‘Tarihimin Günahları’ndan satırlarla bitirmek istiyorum.

“Memleketimi iblisler sarmış, yar                                                                                  Nuriye’yle Semih’i içeri almışlar                                                                                    Sen toksun tabii! Haberin var mı?                                                                              Bu gece Van’da 7 tane çocuk ölmüş açlıktan?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here