Bildiğiniz gibi Spotify müzik dinlemek için en pratik ve uygun uygulamalardan bir tanesi. Sunduğu özellikler ile de kullanıcılar tarafından genel anlamda çok beğenilen bir uygulama. Fakat yapılan son açıklama ile beraber özellikle aile hesabı kullanıcılarını kötü haberler bekliyor. Spotify, aile hesabı kullanıcılarını etkileyecek yeni bir denetime başlıyor.
Aslında asıl hedef aile olmadığı halde bu özellikten yararlanmak isteyenler.
Öncelikle bu özelliğin ne olduğunu hatırlayalım.

Spotify aile hesabı, platformun sunduğu en uygun çözümlerden biri. 6 ayrı Premium hesabın kullandığı bu özellik Türkiye’de aylık 20,99 TL olarak ücretlendiriliyor. Bu hesaba sahip olabilmek içinse aile planı üyelerinin aynı adreste yaşaması zorunlu. Ancak elbette kullanıcılar bunu aşmanın bir yolunu buluyor. Bu da kişi başı 3,5 TL’ye kadar düşebilen Premium hesap anlamına geliyor. Peki platform, aile olmayan, aile planı sahiplerinin bu özellikten yararlanamaması için ne tür çözümler getirecek?

Daha önceki deneyimlerinde platform kullanıcılardan GPS koordinatlarını doğrulamalarını istemeyi düşünüyordu. Fakat bu plan kısa test süreci sonucu iptal edildi. Çünkü bu noktada kullanıcı mahremiyetinin korunumu yasası ihlal ediliyordu. Durum böyle olunca gerçek zamanlı konum bilgisi alınamadığı için platform bu sefer dönem dönem kullanıcılara adres bilgilerini doğrulatma yoluna gidiyor. Yeni güncelleme döneminde bu yeni özelliği sisteme işleyecek.

Peki bu yeni özellik nasıl yönlendirilecek ve kullanıcıların hak durumu nedir?
Aile hesabını doğrulatma konusunda platform Google Haritalar’dan yararlanıyor. Etkinleştirme veya yeniden doğrulama için istenen adres Google Haritalar üzerinden giriliyor. Bilgilerde çelişme olması durumunda platformun hesabı feshetme veya askıya alma hakkı da elbette saklı tutuluyor. Böylelikle bu güncellemeyle haksız kullanıcılar bu özellikten men edilecek. Belirli aralıklarla bu doğrulama sistemi tekrarlanarak sistem yavaş yavaş bu tür kullanıcıları ayıklamaya başlıyor. Bakalım bu çözüm işe yarayacak mı?..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here