Star Wars markasının ne kadar büyük bir çapta olduğunu anlatmama gerek yok sanırım. Bir dükkana girip “Star Wars’u bilir misiniz?” desem, çoğunluk “Evet.” diye cevap verir. İnsanlık bu markanın filmleri başta olmak üzere; kitapları, çizgi romanları, oyunları tükettiler. Ben Star Wars hayranı biri değilim ve bu evren hakkında pek bir bilgim yok, filmlerden az çok bilgi sahibiyim. Bu yüzden “mini inceleme” tadında olacak. Görüşlerimi de buna göre değerlendirin.

Yine her zaman olduğu gibi hikayeden başlayalım:

Oyun “Revenge of the Sith” ve “A New Hope“ filmleri arasında geçiyor. Yükselen İmparatorluk ve katledilen Jedi’lardan sonra sağ kalan Jedi’ları tespit etmek için belirli kişiler görevlendiriliyor. Baş karakterimiz Cal Kestis ise sağ kalan Jedi’lardan biri. Bir gezegende hurdacı olarak çalışan Cal, önceden “Order 66” sırasında eğitimini tamamlayamamış bir Jedi. Bulunduğu gezegene, bu görevlendirilen kişiler tarafından bir arama gerçekleştiriliyor. Foyası ortaya çıkan Cal, kaçış sırasında Cere ve Greez adlı iki yabancı sayesinde gezegenden kaçıyor. Cere, gizlenen Jedi’lardan biri ve Jedi düzenini bir araya getirecek bir planı var. Bogano adlı gezegende sadece Jedi’ların açabildiği bir kasa var. Bu kasada ise düzeni yeniden kurmalarının sırrı vardır. Bogano’ya ulaştıklarında usta bir Jedi olan Eno Cordova tarafından bir mesaj buluyorlar. Eno, kasanın içine güce duyarlı çocukların isimlerinin bulunduğu bir holocron koyuyor. Holocrona ulaşabilmek için 3 Zeffo bilgesinin mezarına ulaşmaları gerekiyor.

Işte hikayemiz de bu macerayı konu ediniyor. Bir yerden tanıdık gelmedi mi? Star Wars temalı bir Uncharted aslında keyifli olur, ki bu oyunda keyifli. Fakat şu yazdığım hikaye özetini bile kısa araştırmalar sonucu yazabildim. Başlarda tempo açısından bu kısımlar çok eğlendirebiliyor, merak unsuru uyandırabiliyor fakat ortalarda o kadar umrumda olmadı ki hikaye… Amacımızı da ben oyunun sonunda farkına vardım. Özellikle karakterler, abi hiç mi umursamamı sağlayacak bir etmen yok? Ana karakterimiz Cal’ın geçmiş sahneleri ilgi çekici, BD-1 çok şirin. Bu kadar… Hepsi, bu. Yani Star Wars hayranı olmayan biri için, bu oyunda seri ile bağlantı kurmak zor.

Hikaye ve karakterler konusunda biraz sıkıldığım noktalar vardı. Şimdi ise genellikle olumlu yorum yapacağım bölüm olan oynanışa geçelim. Star Wars Jedi: Fallen Order bir souls-like (ama oyunda zorluk seçme var) temellerine sahip metroidvania olan bir aksiyon macera oyunu. Oha! Oynanış eğlenceli ki, özellikle oyunda yeni yetenekler kazanınca daha çok eğlenceli oluyor. Mekanikler iyi, kontroller direkt olarak Sekiro’dan esinlenilmiş demiyeceğim direkt kopyalanmış. Bu yetenekler ile ne mi yapabiliyoruz? Duvarda yürüme, nesneleri itebilme-çekebilme, nesneleri veya düşmanları yavaşlatabilme, düşmanı adeta ikiye bakabilen ağır bir saldırı, gibi gibi. Çeşitlilik bol. Benim de oyunda en zevk aldığım olay bu yeni yetenekleri kullanmak oldu. Bu özellikleri sayarken oyunun bölüm tasarımlarından bahsetmek isterim. Bu oyunda bol bol parkur yapıyoruz. Yeni özellikler kazanınca farklı yerlere giriş sağlayabiliyoruz. Ne için mi? Sandık açma, anı sesleri dinleme falan filan. Peki bu sandıklardan ne çıkıyor? Skin. Evet, sadece skin. Ben bütün gezegenleri %100 tamamladım, siz siz olun bu işe girişmeyin. Başlarda çok eğlenceli gelmişti ama bu keşif kısımları daha sonra oyundan çok fazla soğumama neden oldu.

Souls-like ama bosslar zor mu? Hayır. Özellikle bazı bosslar var ki 10 vuruşa ölüp gidiyor. Işın kılıcı düelloları fena değil ve oyunda bir boss var ve onu çok beğendim.

Oyunun teknik konularına gelecek olursam… Görsellik güzel, oyunun tatlı bir görselliği var. Fakat bu oyun gerçekten yarım olduğunu hissettiriyor. Optimizasyon sıkıntıları mı desem, kaplama kalitesi mi desem, Kashyyyk gezegenindeki ara ara 5 saniyelik yaşanan donmalar mı desem? Haritanın aşağısına doğru düşüp boşlukta yürümeme neden olan glitchler mi desem, yapay zeka sorunları mı desem? Çeşitlilik bol. Oyunun arka planda çaldığı müzikler hoş, atmosfere uyum sağlıyor.

Evet, söyleyebileceklerim bu kadar. Oyun çıktığında herkes övgüler yağdırıyordu fakat ben biraz hayal kırıklığına uğradım. Eğlendim mi? Evet, eğlendim. Ama sıkıldım mı, sıkıntılar var mı? Bunun cevabı da evet. İşte Star Wars Jedi: Fallen Order Bu iki sorunun melezi gibi. Size tavsiyem yan işlere bulaşmadan ana senaryoyu bitirmeniz. Neden fazla beğenemedim sorusunun yanıtı ise, kesinlikle bu oyun EA’nın verdiği tarihe yetişmeden, cilalanmadan çıkmış olduğudur. Yoksa elimizde çok güzel bir potansiyel var. Ve bence harcanmış…

Oyunun puanı: 78/100

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here