Öncelikle bu yazının sezon hakkında detay ve SPOILER içerdiğini söyleyeyim. Hala izlemeyen varsa, hadi derhal diziyi açsın!

stranger things season 3 ile ilgili görsel sonucu

Büyük bir Stranger Things aşığı olmama rağmen ikinci sezonda biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Birçok kişinin beğendiği ikinci sezon benim açımdan oldukça basit ve geçiş dönemi sayılırdı. İlk sezonun tadı damağımdan ayrılmadı. Son sezon içinse beklentilerimi düşürüp, fragmanda söyledikleri gibi artık çocuk olmadıklarını kendime hatırlatmaya özen gösterdim. Lakin beklentilerimin fazlaca üzerinde bir sezon olduğunu söyleyebilirim. Şimdi olay sırasıyla kendimce önemli bulduğum noktalara değinmek istiyorum.

Sinema sahnesi: Elektrik kesintisinden dolayı Will’de oluşan tedirginlik. Hepimize geçen sezon olan olaylar için ufak bir hatırlatma oldu. Bu durumdan sonra olayların başlayacağını anlamış olduk.

Reklamlar: İlk önce Billy’nin cankurtaranlık yaptığı havuz sahnesinde, daha sonra da hemen her bölümde açıkça görülen Cola reklamı. Markette çekilen sahnelerde Mike ile Lucas arasındaki tartışmanın biraz gereksiz olduğuna inansam da, dünya çapında yapılan çok iyi bir reklam gibi gözüküyor.

Kostümler ve makyaj: Hatırla Sevgili tadında bir ustalıkla hazırlanmış kostümler, makyajlar ve dekorlar. Her sezonda bir kez daha takdir ettiğim yegane özelliklerden birisi bu dizi için. Özellikle mayo ve havuz kenarı detaylarına hayran kaldım. Max ve Eleven’ın alışveriş sonrası mutluluklarına ortak olmamak elde bile değildi!

Robin: Yepyeni bir yüz! Üstelik alelade birisi de değil. Hepimizin sevgilileri Uma Thurman ve Ethan Hawke’ın kızları bu sezon (umarız gelecek sezonda da) bizlerle oldu. Steve ile sadece arkadaş olduklarını iddia etseler de bana daha fazlası da olabilirmiş gibi geliyor! Ayrıca kendisi dört dil bilen ve yıllardır müzikle uğraşan dolu dolu bir karakter. Tabii şifreyi bir günde çözmesini de göz ardı edemeyiz, zekası tartışılmaz.

Baba Hopper: Eleven’a duyduğu koruma içgüdüsü her şeyin üstünde olan Hopper… Finalde gözyaşlarına hakim olabilene aşk olsun. Dizideki en iyi karakter gelişimlerinden birisi olarak gördüğüm Şerif Hop, kızının büyüdüğünü kabullenmekte zorlanan babalardan. Buna rağmen Eleven’la olan ilişkisinde, Eleven’ın da biraz duyarlı olması gerekmişti kanımca. Yine de genç aşıkları yalnız bırakalım.

Cerebro: Dustin’in gerçek olduğuna kimsenin inanmadığı kız arkadaşı Suzie ile konuşmak için tasarlayıp, 100 metre yüksekliğe kurduğu Cerebro isimli makinesi birden fazla durumda işe yarıyor. İlk önce Rusların şifreli mesajları duyulmaya başladığında, Dustin’in bunu onu ektiği için kızdığı arkadaşlarıyla değil de akıl hocası ve ağabeyi Steve ile paylaşması oldukça doğal. Bu da aralarındaki ilişkiyi neden sevdiğimin bir sebebini daha oluşturuyor. Asansörde kaldıklarında bile ufak tefek gerginlikler dışında onların kan bağı olmayan kardeşler oldukları çok iyi yansıtılmış.

Arkadaşlıkların sallantısı: Will’in inşa ettikleri kulübeyi yıkışındaki oyunculuğu ekstra takdir etmek gerektiğine inanıyorum. Tek istediği arkadaşlarıyla eskisi gibi oyun oynamak olan bir çocuğun büyümenin ve değişimin zorluğunu kabul edişini yansıtmak eminim ki kolay olmamıştır. Hepimizin yaşadığı “o” değişim anını hatırlatıyor. Bu sezon özellikle çocuk olmadıklarını birçok noktada oldukça iyi kanıtladılar.

Kamera açıları: Heather’ın babası Tom’un sandalyeyi tekmelediği noktada kayan kamera açısı beni gerçekten etkileyen bir noktaydı. Seyirciyi dördüncü duvarı yıkmadan olaya çekmenin böylesini dizilerde çok az gördüğümü söyleyebilirim. Başarılıydı.

Ön plandaki karakterler: Olaylar geliştikçe ve derinleştikçe artık konunun sadece bir ya da iki karakter üzerinden anlatılmayışı, aile yaşantısı, küçük Hawkins’imizin gelişimi ve dönem gereği yaşanan siyasal gerginlik… İyi işlenen ve yedirilen küçük ayrıntılar, bu sezonu en iyisi sezon olarak atfetmemi sağlıyor.

Alexei: Neden çocuklarımızı gözümüzün önünden ayırmamalıyız? İşte bu yüzden ayırmamalıyız. Seni kısa sürede çok sevmiştik, fedakarlıkların boşa gitmedi dostum. RIP Alexei…

Kahramanlık: “İyi misin?” sorusuna “Bunu bana yarın sor” kadar iyi bir cevap duymamıştım. İlk sezonda seni neden sevmedik hatırlayamıyorum Steve. I am sorry, I love you.

Dustin ve Suzie: Deha, aşk, dünyayı kurtarma. Bir ilişkiden başka ne beklentimiz olabilir ki? Ama o şarkının zamanı o muydu? Belki de. Umarım Suzie ve Dustin’i yan yana görme şansımız da olur. Bu ikili tekrar büyük işlere imza atabilir.

Sınırlar: Eleven’ın güçlerinin tükenip tükenmediğini bilmiyoruz. Ancak bir sınıra ulaştığı kesin. Zihinde gezinme ya da savaşma onu çok fazla yormuştur, anlaşılır. Sadece birden bitmiş gibi gözükmesinin hayra alamet olmadığı doğrudur.

Fedakarlık ve Aile: Hopper’ın ölüp ölmediğini bilmiyoruz. O patlamadan sağ çıkmış olma ihtimali yok, evet. Fakat onun öldüğünü de görmedik. Sonuçta kapı hala aralıktı ve oradan geçtiyse başka bir yerde (belki de Rusya’da açılmış bir kapıdan) çıkmış olabilir. Yine de Joyce’un artık taşınmak için elle tutulur sebepleri vardı. Eleven’ı da yanlarına almış olmaları beklenilen bir durumdu, Mike ile kalamazdı, kalmamalıydı. Her şeyin çiçek açtığı ve hayatın toz pembe olduğu günlerin geride kalıp, gerçek savaştan yaralı çıktıklarını anladık. Herkes bir şeyler kaybetti. Kaybetmekten söz etmişken Billy’nin Eleven’ı kurtarması, uzun zamandır övmediğim kadar bir karakteri övmemi sağladı. RIP Cankurtaran Billy.

stranger things season 3 ile ilgili görsel sonucu

Bütün bunların yanında, dizinin rekor kırdığını biliyoruz. Netflix’in Amerika hesabı üzerinden paylaşılan verilere göre diziyi, 4 Temmuz’daki yayınının ardından 40,7 milyon hane hesabı izlemeye başlamış. Bu verinin ilk dört gün için tüm film ve dizi serilerinin üstünde olduğu kaydedilmiş. Tüm sezonu bitirenlerin sayısı ise 18,2 milyon olarak kaydedilmiş. Bird Box bile ilk bir haftada 45 milyon hesaba ulaşmayı başarabilmişti. Ancak dizinin henüz dördüncü sezon onayını almadığını da biliyoruz. Yine de bu sezon için puanım 8.5 – 9.0 civarında seyrediyor.

stranger things season 3 ile ilgili görsel sonucu

Muhteşem bir sezon için teşekkürler Hawkins!

NOT: Bu içerik Kıvılcım Şengül tarafından yazılmıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here