Son yıllarda oyun sektöründeki büyük gelişmeler, hemen hemen birçok sektörden öne geçmesine sebep oldu. Oyun dünyası büyüdü, değişti, evrildi. Özellikle 2010’lu yılların başında şirketlerin yaptıkları yatırımlarla oyun sektörünün 1 milyar dolar gibi bir değere ulaşması şüphesiz ne kadar büyük ve önemli bir sektör olduğunu gözler önüne seriyor. Time Dergisi de daha önce dizi, film ve albümler için yaptığı listeyi, bu sefer oyunlar için de yaptı. Aşağıdan Time dergisinin hazırladığı 2010’lu yılların en iyi 10 oyunu listesine ulaşabilirsiniz.

Grand Theft Auto V (2013)

Geliştirici şirketi olan Rockstar Games‘in her daim gurur ve gelir kaynağı olan GTA V, gün geçtikçe gelirini arttırıyor ve milyonlar satmaya devam ediyor. Time dergisine göre GTA V, tüm zamanların en başarılı eğlence ürünü. Şu ana kadar yaklaşık olarak 6 milyar dolar gelir elde eden oyun, birçok ülkenin ekonomisinden büyük bir gelir elde etmiş durumda.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017)

Nintendo tarafından uzun geliştirme süreçlerinden geçtikten sonra 2017 yılında Nintendo oyuncularıyla buluşmuştu. Oyuncuların, The Legend of Zelda: Breath of the Wild’da maceraları kendilerine göre şekillendirip, oyunun zevkini doruklara kadar yaşadılar.

Fortnite (2017)

Son yılların şüphesiz en popüler modlarından birisi olan Battle Royale, PUBG ile zirveye ulaşmış ve Fortnite bu modu çok farklı bir boyuta taşıyarak, milyonlarca oyunun ilgisini çekmeyi başardı.

Dark Souls (2011)

2011 yılında From Software tarafından geliştirilerek piyasaya sürülen Dark Souls, özellikle zor ve yorucu sahneleriyle oyuncuların sinir krizleri geçirmesine sebep olan bir oyun oldu. Ancak bağımlılık da yarattı. Bu nedenle Time Dergisi’nin hazırladığı bu listede Dark Souls olmasına kimsenin şaşırmaması gerekiyor.

League of Legends (2009)

Şaşıran Gamer değildir! Girdiğiniz her internet cafe’de veya elinize aldığınız hemen hemen her bilgisayarda görebileceğiniz League of Legends, ilk çıktığı günden itibaren oyun sektörünü alt üst etmeye devam ediyor.

Pokémon Go (2016)

Niantic tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2016 yılında çıkan Pokemon Go, hemen hemen her oyuncu tarafından oynanan bir oyun oldu. Yaklaşık birkaç ayda milyonlarca oyuncunun vazgeçilmez oyunu haline gelmesi şüphesiz ne kadar başarılı bir oyun olduğunu gözler önüne seriyor. Pokemon Go, çıktığı ilk aylarına göre popülaritesini kaybetse de binlerce oyuncu tarafından oynanmaya devam ediyor.

Minecraft (2009)

2009 yılında oyunseverlerle buluşan ve dünya genelinde milyonlarca oyuncuya ulaşan Minecraft, günümüzde bile oyuncu sayısını her geçen gün arttırarak büyümeye devam ediyor. Youtube’de Fortnite gibi milyonlarca izlenen bir oyundan bile daha fazla izlenen Minecraft, 2014 yılında 2.5 milyar dolar karşılığında Microsoft‘a satılmıştı. Minecraft şu an tüm zamanların en çok satan ikinci oyun olarak yerini almış durumda ve her geçen bu sayı artmaya devam ediyor.

The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)

Olmasaydı listeyi oluşturan insanların zevklerinden şüphe ederdim. Bethesda Game Studios tarafından geliştirilerek 2011 yılında çıkan The Elder Scrolls V: Skyrim, bir anda milyonlarca oyuncu kitlesini kendine çekmeyi başardı. Oyunun en dikkat çeken detaylarından birisi ise şüphesiz açık uçlu oynanış tarzında olmasıydı. The Elder Scrolls V: Skyrim şu anda bile düzenlenen indirimlerde binlerce satmaya devam ediyor.

Portal 2 (2011)

Time Dergisi’nin yayımladığı bu listede, favori oyunlarımdan biri olan Portal 2’nin olmama ihtimali yoktu. Valve tarafından geliştirilen Portal 2, 2011 yılında oyunseverlerle buluştu. İlk oyunlarından büyük tecrübeler kazanarak ikinci oyunu yapan ekip, zekice düşünülen mekanikleriyle ve hikasiyle başarılı bir bulmaca oyunu.

DISCO ELYSIUM (2019)

Liste de 2019 yılında çıkan oyunlardan sadece Disco Elysium bulunuyor. 15 Ekim tarihinde oyunseverlerle buluşan oyun ilk olarak PC platformu için çıktı. Listeyi hazırlayan Time editörü Matthew Gault, oynanışın ve grafiklerin 1999 yılından, hikayenin ve oyun mekaniklerinin gelecekten geldiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here