Town of Salem, Salem Cadı Mahkemelerinden esinlenerek oluşturulmuş bir oyundur. Oyuncular oynadıkları rol ile insanları yalan söylemediğine inandırmaya zorlar. Bu yazıda oyunun kısaca içeriğinden ve tarihinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar…

OYUN HAKKINDA 

Oynanışı:

 • Oyuncuların rollerini oynaması, insanları inandırmaya çalışması, yalanlarını göstermemesi temelleri üzerine kurulmuş bir oyundur. Oyun en az 7 en fazla 15 oyuncuyla oynanır. Bu oyuncular Köylü, Mafya ve Nötral karakterler olabilirler. (Aslında oyun bu sıralar daha basitleştirilerek “Vampir-Köylü” adı altında oynanıyor veya kartları elde edilerek farklı isimler altında da oynanıyor bunların yanı sıra İnternet Tarayıcısı üzerinden çevrimiçi olarak da oynanabilir eğer oyuncu isterse Steam adlı oyun platformu üzerinden 10 lira karşılığında 1300 oyun parası ile başlayabilir.)

 • Oyunun başında nötral ve köylü karakterler kendi takım arkadaşlarının rollerini bilmezken, mafyalar kendi takım arkadaşlarının rollerini bilir.

Roller:

 • Köylüler: Köylü takımı köyü ile iletişim kurmalı ve topladıkları bilgileri söylemelidir. Köylülerin kazanması için “Mafya” ve “Nötral Katil” karakterlerin tamamı asılmalıdır (hayatta kalan (survivor) rolü hariç).

Köylü Araştırmacı: Araştırmacı, Gözcü, Şerif.

Köylü Destek: Başkan, Medyum, Diriltici, Nakliyeci, Eskort.

Köylü Koruyucu: Doktor, Koruma.

Köylü Katil: Gardiyan, Savaş Gazisi, Kanunsuz.

 • Mafyalar: Mafya kendini rol yaparak saklamalı ve her gün köylüleri öldürerek sonuna kadar gitmelidir. Mafyaların kazanması için “Köylü” ve “Katil” karakterlerin tamamı asılmalıdır. Ancak ve ancak köyde bir mafya ve bir nötral katil varsa mafyalar kaybeder, bir mafya bir köylü varsa ve bu köylü nakliyeci ise köylüler kazanır.

Mafya Katil: Mafya Babası, Tetikçi.

Mafya Destek: Danışman, Konsomatris, Şantajcı.

Mafya Aldatma: Temizlikçi, Komplocu, Sahtekar, Kalpazan.

 • Nötral: Nötral karakterler ise rolünün amacını uyguladığında ne köylüler ne de mafyalar kazanır.

Nötral Kötü: Cadı, Cellat, Soytarı.

Nötral Katil: Seri Katil, Kurtadam, Kundakçı.

Tarafsız İyi: Hayatta Kalan (Survivor), Koruyucu Melek, Unutkan.

Aşamalar:

 • Oyunda 6 farklı aşama vardır. İlki; kendi rolünüzü kullanabileceğiniz gece aşaması, ikincisi; insanlarla konuşabileceğiniz gün aşaması, üçüncüsü; ölmesini istediğiniz kişiyi oyladığınız oylama aşaması, dördüncüsü; idam sehpasına çıkan oyuncunun kendini savunduğu defans aşaması, beşincisi; sehpaya çıkan oyuncunun kaderini belirleyecek oyuncuların suçlu veya suçsuz diye oy verme aşaması, altıncısı ise; çoğunluk suçlu vermiş ise oyuncunun ölüm anı.
 • Bunlar; Gece, Sabah, Oylama, Savunma, Yargı, Mezarlık olarak adlandırılır.

TARİHİ HAKKINDA 

 • Oyun Türkçe çevirisi ile “Salem Kasabası” anlamına gelmekte ve 1693 yılında büyücülük denemeleri yapan köylülerin asıldığı Salem kasabasını kastetmektedir. Ann Putnam, “Cadı Avı”nın başlatıcısıdır.

 • Oyunda kadın ve erkek olarak toplam 30 farklı isim bulunmakta ve bu isimler 1878 Salem Kasabası Büyücülük Denemeleri adlı vakada rol almış kişilerdir. Oyundaki roller de bu isimlere referanstır.

 

-Peki bu “Salem Cadı Mahkemeleri” olayı nedir?

 • Salem kasabasındaki birkaç küçük kızın sara krizine benzer nöbetler geçirmesi üzerine başlayan bu olayda dönemin toplumuna göre kızların doğaüstü varlıklar tarafından saldırıya uğruyor olduğuna inanıldı.
 • Bu durum zamanla tüm kasabaya yayıldı ve olay korkunç bir hâl almaya başladı. Doktorların bu rahatsızlıkların fiziksel sebebini ortaya çıkaramamasıyla bu durumun sorumlusu da cadılar seçildi. Ve “Şubat 1692 – Mayıs 1693” arasında 19 insan cadı oldukları şüphesiyle idam edildi.

 • Olay; kitle histerisine, politik sebeplere ya da kasabanın koyu püriten geleneğine bağlandı ancak bugün yapılan araştırmalar, kasabada yaşanan olayın çavdarda bulunan halüsinojenik bir mantardan kaynaklanmış olabileceğini söylüyor.

 • Mantar birtakım halüsinasyonlara sebep olduğu için kasaba halkının cadı, hayalet ya da diğer doğaüstü yaratıklardan bahsetmesi anlaşılabilir. Ayrıca cadı avının başladığı yıl kasaba rüzgarlı bir yaz mevsimi yaşamış yani rüzgar, mantarın savrulmasına sebep olmuş olabilir. Hatta kasabaya 1693 yılında gelen kuraklığın ise cadı avının bitmesinin sebebi olduğu düşünülmektedir.

 

 • Salem’de yaşanan bu olayları konu alan ”Salem” adlı bir dizi var eğer konuyu daha yakından incelemek isterseniz bir bakmanızı öneririm. Fragman aşağıda;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here