Başrollerinde Murat Yıldırım, Aslı Enver, Sarp Akkaya gibi efsane oyuncular olan, 1 Mart 2012 tarihinde Türk televizyon dünyasına daha ilk bölümü ile damga vuran ve bu nedenledir ki 28 bölümün ardından 2 Aralık 2012’de final yapan unutulmaz dizi Suskunlar’ı hatırlayanlar vardır. Fragmanlarıyla bile insanın içini burkardı bu dizi. “Sleepers” isimli filmin uyarlaması olan Suskunlar, dört arkadaşın çocukken işledikleri masum bir suç sonucunda hapse girmelerini, burada darp edilmelerinin ve tecavüze uğramalarının ardından hayatlarının altüst oluşunu konu ediniyordu. Yayımlandığı süre boyunca, her Perşembe akşamı ağladık bu dizi yüzünden. Türkiye gerçeği de göz önüne alındığında insanı oldukça derinden etkileyen, yaralayan bir diziydi. Bizlerde bugün bir dönem severek ve üzülerek izlediğimiz Suskunlar dizisinden sizler için kıyıda köşede kalmış birkaç replik derledik.

1. İstediğini yap arkadaş, gerçek dediğin gözünün önünde değil de kalbinin içindeyse inkar edemezsin. (2. Bölüm)

2. Kime koşarsın canın yandığında? En sevdiğine mi? Seni en çok sevene mi? Kime gidersin arkadaş? Bu saatten sonra kim alır seni içeri? (2. Bölüm)

3. Zor zamanlar haber vermez gelirken, kapı arkasında sinsice bekler namert. Her daim hazır, her daim eli kulağında. Kimseyi dinlemez zor zamanlar dur durak bilmez. En beklemeyeni vuracak çünkü kuralı bu. Ama en günahsızı değil… Yolu yordamı yok hayatın. Bazen nerden geldiğini görmezsin tokadın, bazen de adın gibi bilirsin adresini.

4. Sen bekletsen de geçmişi, o beklemekten yılmaz hep peşinde. Sen istediğin zaman değil ama kendi istediği zaman gelir geçmiş. (4. Bölüm)

5. + Birini seviyorsan güveneceksin.

-Kötü bir şey yapsa bile mi?

+Asıl kötü bir şey yaparsa. Birini seviyorsan diyeceksin ki ‘Yaptıysa başka çaresi kalmamıştır.’ Öyle yapacaksın birini seviyorsan. (5. Bölüm)

6. İstediğin kadar düş. Yeter ki biri tutsun seni. Bir kişi bile düşünse, tek bir kişi bile feda etse kendini senin için kurtuldun demektir. Unutma tek bir kalp senin için çarpan, hayat kurtarır. (5. Bölüm)

7. Bir şeye inanmak için görmeye lüzum yok, bazı şeyleri sadece bilirsin. İnandırmak için ama yılmaman gerek, pes edemezsin. Emek vereceksin, ter dökeceksin. Biri sana inansın istiyorsan, önce ikna edeceksin. (6. Bölüm)

8. Her canlı içindeki sese koşar. Kimi şehre medeniyete, kimi yangın yerine savaşa. Ama her canlı bir gün ait olduğu yere döner. (8. Bölüm)

9. Kötülük müdür insanın doğası? Doğuştan mı meyillidir ihanete yoksa sonradan mı kötü olur göre göre, kirlene kirlene? Belki de doğuştan suçluyuz hepimiz, doğuştan mahlup. Çünkü insan dediğin yenilmek için yaratılmıştır. (8. Bölüm)

10. Vicdan somut bir şeydir. Kalpte ağrı, alında ter, gözde yaştır vicdan. (9. Bölüm)

11. Adalet diye bir şey yokmuş, insan uydurmasıymış adalet. Zayıflar mutlu olsun, bir gün ödeşiriz diye sevinsinler diye uydurulmuş. (11. Bölüm)

12. Hayat gibi çünkü aşkta adil değil. Seni en çok hak edene değil, en çok sefil edene gidiyor yürek. (15. Bölüm)

13. Çok geç öğrendim ben de, kimi seveceğini seçemiyormuş insan. (16. Bölüm)

14. Birden kopacak herkse senden, yapayalnız kalacaksın. Biraz sevmek diye bir şey yok çünkü. Ya öleceksin aşkından ya da vazgeçeceksin. (16. Bölüm)

15. Erkeliğin değil, çocukluğun senin tek hazinen. Onu koru, onu sev. Af dile ondan. (16. Bölüm)

16. Her insanın bir kırılma noktası vardır. Bir insanın neler yapabildiğini görmek istiyorsan canını acıtacaksın. Yine mi olmadı en sevdiğinin canını acıtacaksın. (18. Bölüm)

17. Kaybettiklerimiz kadar haklıyız belki de… Kaybettiklerimiz kadar öfkeli. (20. Bölüm)

18. Sen istediğin kadar sakladım san izini, birileri hep görecek yaranı. Çünkü o kadar derindir ki yaran, artık kimliğin olmuştur. Sen kendini açacaksın, onlar yaranı bulacak. Sen dünyaları anlatacaksın, onlar senden önce yaranı konuşacak. Çünkü hep çıkacak biri yaranı deşip duracak. (21. Bölüm)

19. Hiç sordun mu kendine, kimsin sen? Niçin varsın bu hayatta? Nasıl birisin mesela? Kimler yanındadır, kimler karşında? Daha önemlisi karşındakiler, neden karşında? (23. Bölüm)

20. Vicdanını susturamazsın çünkü o seni susturur. (24. Bölüm)

21. Her insan bir kere sırtından vurulur bu hayatta. Çünkü her kardeş, her dost, her sevgili bir parça vicdansızdır. (24. Bölüm)

22. Her şey karşılıklı bu dünyada. Sen bir şey aldıysan hayattan, o da senden alacak. Tek bilmediğin zamanı. Ne zaman? Hayat ne zaman dönüp hesap soracak senden, şimdi mi? Çünkü bir bedeli unutmaz hayat, bir de tutulmamış sözleri. Her şeyin bir bedeli var bu hayatta en çokta mutluluğun. (25. Bölüm)

23. Canın gerçekten yanmadıysa şu hayatta, hep biraz eksik kalacaksın. Çektiğin acı kadar insansın çünkü, ne eksik ne fazla. Bir şeyi hiç unutmayacaksın günün sonunda: Acı çekmeyen, acı çektirir. (26. Bölüm)

24. Gitmek korkakların zaferidir, kalkmaksa cesaret işi. Kader bizi seçimler yapmaya zorlar. İyi ya da kötü, hepsinin vardır bir bedeli. Ama asıl olan seçimlerimiz değil, asıl olan teslim olmakmış. (27. Bölüm)

25. Her hikayenin bir sonu vardır. Mutlu ya da mutsuz. Ama önemli olan hikayenin nasıl bittiği değildir. Kendisidir hikayenin. (28. Bölüm)

Yazarın Notu: Yukarıdaki sahneyi paylaşmasaydık bu içerik eksik kalırdı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here