Son dönemlerin ana akımı, hatta popüler akımı olan rap müziğinin dünyadaki yankısı Türkiye’de de etki gösterdi. Ancak birçok tartışmayı da beraberinde getiren bu dalga, dinleyicileri ikiye ayırdı. Oldschool dinleyiciler, yeni nesil Trap’e alışmakta güçlük çekerken, çareyi kalemi güçlü eski nesil Mc’lere sığınmakta buluyorlar. Bu listemizde ise Oldschool’un en sağlam ve az bilinen kalemlerini size sunacağım.

1.Karaçalı:

Gerçek adıyla Erdem Serkan Karaçay, 1983 istanbul doğumludur. Kendisi dönemin efsane grubu olan Sefalet’in de üyelerinden birisiydi. Özellikle Saian ile oldukça sağlam parçaları olan Mc’nin yazdığı sözleri tek seferde idrak etmek gerçekten zorlaşıyor. Müzik hayatına hala daha devam eden sanatçı, kendisine has saygın bir dinleyici kitlesine sahip olduğu gibi, aynı zamanda yeraltında da oldukça saygı duyulan birisi olarak geçer. Son dönemlerde çıkardığı Defolu Caddelerde Fotomontaj isimli parçası ile bir tiyatro oyununu rap müziğe storytelling tarzı ile aktarması dinleyicilere tarifsiz bir his yaşatıyor. Kendisi hakkında ayrı bir yazı yazılması gereken müzisyenin bir şarkısı sizi baş başa bırakıyorum.

2.Kayra:

9 Ağustos 1985 tarihinde doğan Onur İnal adlı Kayra mahlaslı Mc, yaptığı işin hakkını sonuna kadar verenlerden. Kendisi storytelling denince akla ilk gelen isimlerden. Öyle ki son albümü Bütün Ayazların Ortasında, ilk şarkıdan son şarkıya itibaren Veysel adındaki dolandırıcıların eline düşmüş, her şeyini kaybetmiş bir adamın hikayesini o kadar çarpıcı bir biçimde anlatıyor ki albümü tek seferde dinlemeden bırakmak imkansız gibi. Yine son albümündeki Has Kepazelik isimli parçası ile sizleri baş başa bırakmak en iyisi gibi duruyor.

3.Farazi:

Beatmaker ve Mc olan Frazi genellikle Kayra ile birlikte çıkardıkları albümler ve tekliler ile tanınıyor. Kayra ve Farazi ayrılmaz bir bütünün parçalasıdır. Kendisi de en az Kayra kadar sağlam bir kaleme sahip olduğu gibi, yaptıkları ilerden kullandıkları beate kadar her konuda ustalığını konuşturan bir isim. Kendisinin bir parçası ile sizleri baş başa bırakıyorum.

4.Ethnique Punch:

Gerçek adı Ali Eksan olan Eskişehirli rapçi kendisine has beatleri ve ses tonu ile etnik müzik tarzını rap ile birleştirerek ortaya oldukça farklı dikkat çeken bir çok yapım koyuyor. Lirik ve flowları o kadar yerindedir ki bazen şarkıların akıl dolu sözleri insanların ruhunu okşayan bir meltem gibi akıp gider. Sizi güncel şarkılarından birine bırakıyorum.

5.Ağaçkakan:

1989 Ankara doğumlu Mc, diğerlerine göre daha biraz az bilinse de kalitesi konusunda diğerlerinden hiçbir farkı olmadığı oldukça aşikar. Kendi tarzında sert sözleri ve müziği ile kimi zaman protest kimi zaman ise oldukça melankolik bir içerik ortaya çıkardığı kesin. Ses tonunu çok iyi kullanması onu diğer bütün Mc’lerden ayırıyor.

Listemizin sonuna gelirken söylemek isterim ki bu listedeki müzisyenlerin hepsini biliyorsanız kesinlikle oldukça fazla iyi bir kulak zevkine sahip olduğunuz aşikar. Listemin ilerleyen dönemlerde devamı da gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here