Diyalog bazlı korku ve macera türündeki oyunları seviyorsanız Oxenfree sizin için güzel bir alternatif olacak. Night School Studio’nun yayımcılığı ve yapımcılığını üstlendiği bu bağımsız oyunu spoiler vermeden sizlere anlatalım.

Oyunun konusuna gelirsek, baş karakterimiz Alex, üvey kardeşinin de dahil olduğu arkadaş grubuyla gezmek için vapurla Edwards İsland isimli bir adaya gidiyor; ancak vapurdan indikleri gibi geri kolay dönemiyorlar tahmin edeceğiniz üzere. Bu arkadaş grubu (Alex yani biz, Jonas yani üvey kardeşimiz, Ren yani çocukluk arkadaşımız ve eski iki arkadaşımız Clarissa ile Nona) içkilerini içip, ateş başında sohbet ederlerken her şey Ren’in, Alex ve Jonas’ı hemen ateşin yakınındaki mağaraya götürmesiyle başlıyor ve Alex’in cebindeki radyonun değişik frenkanslar bulmasıyla tüm paranormal süreç başlıyor ve başka bir boyuta bağlı kapı açılıyor. Buradan Stranger Things’e selam olsun…

Biz oyunda, Alex isimli karakteri yönetiyoruz. Ayrıca oyunda arkadaş grubuyla iletişim kuracağınız oldukça keyifli diyaloglar bulunuyor. Bu diyaloglara alternatif cevaplardan birini veriyorsunuz ve arkadaş grubundaki kişilerle ilişkiniz de verdiğiniz cevaplara göre şekilleniyor. İsterseniz cevap vermeyebiliyorsunuz; ancak biz tabii ki bu seçeneği önermiyoruz. Çünkü diyalog kurdukça diğer karakterlerle kendinizi bağdaştırıyor, herkesin o saklı trajedisini hissediyor böylece oyuna bütüncül bir şekilde devam ediyorsunuz. Bu arada diyaloglar bildiğimiz RPG tarzında soru ve cevaplardan ya da tek sonuca giden farklı yollardan oluşmuyor; tamamen özgün ve bir filmin içindeymiş gibi hissetmenizi sağlayan diyaloglardan oluşuyor. Ayrıca oynanış açısından bizce en ilginç olay, diyaloglarda bize yöneltilen sorulara cevap vermek için sunulan seçeneklerden birini 2-3 saniye içinde seçmezsek, sessiz kalmayı seçtiğiniz için diyaloğun pas geçmesi ve muhabbetin bizsiz devam etmesi.

Söylemeden geçmeyelim, korku – macera oyunu oynuyor olmanıza rağmen oyun öyle grafiklere sahip ki bir yandan huzur veriyor ve orada olmak istiyorsunuz. Atmosferi size oldukça net hissettiriyor. Hikaye süresi ise ortalama 5 saat ancak yeniden oynamaya açık bir hikaye yapısına sahip olduğu için bu durum pek de sorun olmuyor. Bu arada oyunun birden fazla sonu var fakat söylemeden edemeyeceğiz ki özünde sadece bir tanesi mutlu bitiyor.

Merak eden okurlarımız için oyunun Steam’deki mevcut fiyatı 31.00 TL, ayrıca harici olarak Soundtrack’lerinin olduğu ek paketi de satın alabilirsiniz. Bu arada soundtrack albümünün olmasından da anlayacağınız üzere, oyunun müzikleri özgün ve güzel. İyi oyunlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here