Konu: Film, ortaya çıkması ile büyük olay yaratan, Fox News‘ın kurucusu ve CEO’su olan Roger Ailes‘in taciz skandalının perde arkasında yaşananları konu ediyor. 2016 yılında ilk olarak televizyon yorumcusu Gretchen Carlson, ardından Megyn Kelly ve daha birçok kadın, Roger Ailes’in tacizine maruz kaldığını açıklamıştı. Filmde, taciz olayının su yüzüne çıkması ile yaşananlar ve tacizde bulunan medya patronunun perde arkasındaki öyküsü gözler önüne seriliyor.

Şunu aradan çıkaralım, gerçek olayları çok yakından takip etmedim. Bu yüzden bu yazıyı yazarken filme güvenerek ve doğrularla çok oynanmadığını varsayarak yazıyorum.Tabii ki filme sürpriz etkisi katmak için bazı şeylerle oynandığının farkındayım ve bunda sorun yok ancak yapılan değişikliklerin yaşanmış olaylardan çok farklı olmadığını umuyorum.

Dediğim gibi, bu olayları yakından takip etmediğimden o büyük ofislerin ne kadar korkunç bir hal alabileceğini, tam olarak neler döndüğünü öğrenince çok şaşırdım. Film neden böyle olaylara karşı direnişin kolayca ortaya çıkamadığını, çözümün neden göründüğü kadar kolay olmadığını ve çözümün önündeki bariyerleri herkesin anlayabileceği şekilde anlatıyor. Böylece filmde olduğu gibi neden bazı kadınlar ağzını açarken bazıları açmıyor daha iyi anlıyoruz.

Filmin çok iyi yaptığı ve beni şaşırttığı bir şey üç ana karakterleri de aynı zamanda ayrı ayrı anlatmasıydı. Üçünün de bu korkunç olay hakkında konuşabileceği, omzuna yaslanabileceği kişiler aynı kişiler değildi. Kısmen Marvel filmlerinde olduğu gibi herkes birbirinin farkında, onlarla bir şekilde ilişkili olsa da ve aynı kötü adam için birleşmek zorunda kalsalar da üçünün de hikayesi birbirinden olabildiğince ayrı.

Filme girmeden önce hiç olmamasını istediğim ve beklediğimden daha az karşılaştığım bir şeyden bahsetmek istiyorum: Gereksiz feminizm. Merak etmeyin, başrolü kadın diye her hareketini inceleyen, bir hata yapmasını ve hatayı herkesin gözüne sokup kadını kötülemeyi bekleyen varlıklardan değilim. Filmdeki ana karakterler filmin içinde, sanki biri zorla söyletiliyormuş gibi ‘feminist değilim‘ diyor. Ki zaten değiller, hepsi iyi yazılmış, mantıklı kadınlar.

Sorunum karakterlerle değil de senaryoyla; dediğim gibi omzuna yaslanacak dostları var hepsinin, neredeyse hiç erkek yok. Tabii ki erkeklerin burada azınlık olması şikayetim değil. Ancak böylesine hassas bir filmde verilmesi gereken mesajlar çok önemlidir ve erkeklerin de destek olduğunu görmek filmin doğallığı için daha iyi olurmuş.

Son olarak kim olduğunu spoiler olacağından söyleyemeyeceğim, çok önemli bir konuda bir grup arkadaşına danışıyor, üç kadın bir erkek. Erkek çok mantıklı bir neden veriyor ancak konuşmasını bitiremeden başka bir kadın tarafından susturuluyor ve o kadın çok daha mantıksız ve tehlikeli bir öneri atıyor ortaya. Çok büyük bir şey olmasa da filmin mantıklı ve doğal havasına hiç uymadı bu sahne.

Filmin garip bir The Office sevdası var. Diziyi izleyenler çok iyi bilir dizide kamerayla ne yapıldığını, komedi ve insanların yaşananlara tepkilerini verebilmeleri için fazla zoomlama yapılır. İşte tam ondan bu filmde (çoğunlukla ilk yarısında) bolca var. Film 4. duvarı yıkıp, Nicole Kidman’in anlatımıyla başladığı için böyle bir tercih yapmışar ve ben takdir ettim ancak işler ciddileşmeye başladığında azalsa da hala bu teknik uygulanmaya devam ediliyordu. Filmin güzelce değişmiş tonuna hiç uymadı bu, özellikle ciddi bir mesaj verilmeye çalışılırken.

Filmdeki üçlü harika, üçünden Margot Robbie biraz daha geride kalacak diye korkuyordum ama bana göre en iyi performans ondan geldi. Nicole Kidman en çok ekran zamanı olan olurken Charlize Theron en az olandı.

Son olarak filmin kötü karakteri olan Roger Alies‘tan bahsetmek istiyorum, kendisi; ilk yarıda daha çok huysuz ve takıntılı ama aynı zamanda şirin ve iyi biri olarak anlatılıyor. Sadece ben miyim bunu yaşayan bilmiyorum ama tacizcinin başkası çıkmasını bekliyordum. Kendisinin olduğunu öğrenince jeton düştü… İlk yarıdaki şirin adamın uzaktan görünüşü, olayı bilmeyenlerin adamı nasıl gördüğü iletilmiş bize.S ize yemin ederim bu, son Star Wars filmindeki her sürprizden daha akıllıcaydı.

Karakteri hakkında sevdiğim bir şey de filmin ona olduğu gibi davranması. Çalışanlarına mevkisinden yararlanıp cinsel taciz uygulayan bir adam kolayca bir canavar gibi gösterebilirdi ama suçlamalar yayılmaya başladığında bile insanlığını görüyoruz. Karısının yanından ayrılmıyor, korkuyor, geleceğini merak ediyor vb…

Kısaca Bombshell (Skandal); harika performanslarla dolu, politikayı es geçip gerçeklere odaklanmamızı sağlayan ve empati kuramadan duramadığımız bir film.

Filme Puanım:8/10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here