Yazarın Notu: Çok ağır eleştiri içermektedir. Bu yeni seriyi beğenen herkesi, bu içeriği okumamaları konusunda uyarıyorum.

1977 yılında başlayan efsane sagayı, bu hallere getirenlere yazıklar olsun diyorum! Başka bir şey demiyorum. The Rise of Skywalker iyi bir film değil, vasat bir sona sahip ve bu finalin tek amacı yaşça büyük olan hayranlara, kendi dönemlerinde çıkan orijinal serinin hala “seçilmiş seri” olduğunu hatırlatmak. Bu filmin tek güzel yani, bu korkunç üçlemeyi bitiriyor olması.

Başka yazardan alıntı yapmak istiyorum, zira birebir benim kafamdakini söylemiş: “Star Wars: The Rise of Skywalker için ne yazayım, nasıl anlatayım bilemiyorum. Her tarafında çatlağı olan, beli bükülmüş, içindekileri ve etrafındakileri de korkutan metruk bir bina gibi adeta. Disney, nasıl oluyor da bu kadar basit formülü olan bir seriyi alıp böylesine mantık dışı bir son filmle sonlandırabilir bilemiyorum.” Ben de bilemiyorum…

ÇOK ÇOK UZAK VE ARTIK UMUDUMUZUN OLMADIĞI BİR GALAKSİDE

Güç Uyanıyor, 4. filmin bariz bir kopyasıydı ama gerçekten birçok sebepten Star Wars ruhuna aykırıydı. Son Jedi, o eski Star Wars ruhunu kaybettiğimizin ve bir daha bulamayacağımızın artık resmi ilanıydı. Bu film ise “Bu üçleme elimizde patladı, bir an önce bitirelim” havasında, serinin hayranlarına acı çektiren bir yapım.

The Force Awakens’tan da, The Last Jedi’dan da ne derece haz etmediğimi beni tanıyan herkes bilir. Zaten bizlerde ‘Ne izliyoruz biz ya?’ sorusunu uyandıran ilk filmden sonra, ikinci filmde Rian Johnson’ın vizyonsuz çekim teknikleri ve başarısız karakter yazımlarıyla seri ortadan ikiye ayrılmıştı, bu filmin kopuk senaryosu ve bağlantısız olayları ile bir şeylerin tadında kalması gerektiği bence netlik kazandı.

Filmin yaklaşık 20. dakikasından sonra bir kedi-fare oyunu başlıyor ancak çoğu noktada neden kaçtıklarını, nereye gittiklerini bilmiyoruz. Film gerçekten olmasa da olur dediğiniz onlarca sahneyle dolu. Hikayesi ise kopuk, o kadar hızlı ilerliyor ki takip etmesi zorlaşıyor. Kurgusu o kadar karmaşık olmuş ki, ne sıkı Star Wars hayranları, ne de yeni sinema izleyicisi bu hıza yetişebilir. “Hop, hop, altın top!” gibi bir gidişatı var.

NEDEN AMA NEDEN?

Direkt SPOILER ile başlayacağım. Rey, Palpatine’in torunu çıkıyor! Ama neden ama neden? Rey, ilk iki film boyunca hiç kimse olarak bize tanıtıldı. Zaten birisi de olması gerekmiyordu. Hatta seçilmiş kişinin hikayesini altı film boyunca izlediğimiz ve sonunda bu hikaye bittiği için, sıradan bir kişinin hikayesini görmek zevkliydi bile. Fakat seriyi illa ki eski seriye bağlamak zorunda olduklarını düşünmüş olacaklar ki, bunu da Palpatine’e bağlamışlar. Oysa illa da Rey’in biriyle kan bağının olmasına gerek yoktu. Zaten Palpatine’in nasıl geri döndüğü de muamma bırakılmış. Klonlama tekniği deniliyor filmde ama yemezler. Resmen Rey onun torunu olsun diye geri getirilmiş… Bunu yapmalarının nedeni de, bunun seriyi kurtaracağını düşünmeleri olduğu o kadar bariz ki! “Rey’i Palpatine’e bağlayalım, Palpatine’i de geri getirelim ki, eski seriyi sevenler de bu filmi izlesin ve beğensin” Vallahi bir konuda doğru strateji yapışlar, şahsen ben Palpatine’i görünce ‘Noluyoruz yahu?!’ dedim ve filme gittim. Fakat beğenmedim.

Koskoca İmparator’un, hani galaksiyi bir gecede acvunun içine alabilecek kadar zeki, sinsi, manipülatif ve güçlü bir adamın, Snoke gibi bir varlık yaratıp, bunca zamandır onun arkasına saklanmış olduğunu ise, kusura bakmayın ama yemezler!

NE! REY Mİ SEÇİLMİŞ KİŞİYMİŞ? NE DOĞRU MU ANLADIM?

Palpatine, final sahnesinde Rey’e kendisini öldürüp, yerine geçmesini söylüyor. Aynı strateji, farklı zaman, farklı yer… Neymiş efendim, Rey onu öldürürse bugüne kadarki tüm Sith’lerin gücü Rey’de toplanabilecekmiş. Bunu da yemezler… Ne zamandır böyle bir güç akışı olabiliyor bu evrende?

Velhasıl Rey bu teklifi reddediyor ve arkasına tüm Jedilar’ın gücünü topluyor. (Bu sahnede önemli Jedilar’ın seslerinden yardım almışlar, güzeldi kabul ediyorum.) Ancak final dövüşünün Harry Potter ve Voldemort arasındaki geçen savaştan hiçbir farkı yoktu.

Her şey bir yana, asıl iplerin koptuğu nokta ise filmin son sahnesi. Finalde görüyoruz ki; son Skywalker, asılında Ben Skywalker (nam-ı diğer Kylo Ren) değil, Rey’miş. Ha bu arada da Kylo Ren ölüyor, keşke onun yerine Rey ölseydi… Finalde Rey’e kimlerdensin diye soruyorlar, o sırada Leia ve Luke’un Güç Hayaletleri gözükürken “Benim adım Rey Skywalker” diyor ve film bitiyor. Palpatine’i de o yok ettiği için, sanki gerçek seçilmiş kişi oyuş gibi bir imaj ortaya çıkıyor…

Gerçek Star Wars ruhu ne yazık ki (ve neyse ki) bu değil.

Bu saatten sonra yeni bir Star Wars serisi gelecekse, lütfen bu üçlemeden ders alsın, aynı hataları yapmasın ve şu an yaşadığımız hayal kırıklığı bir daha hiç olmasın temennisi içerisindeyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here