Yazın gelmesiyle yine oyun dünyası bir durağanlaştı, bir yavaşlamaya girdi. Oyun firmalarının çoğunun bulunduğu ülkelerdeki yıllık izin ve tatil döneminin sonbaharda olması sebebiyle olan bu durağanlığın en büyük sıkıntısını muhtemelen bizim gibi yazın tatil yapan ülkeler çekmekte. Ben bu yaz ne oynayacağım diye düşünenler için ufak (3 oyunluk) bir liste hazırlayayım dedim. Bu liste tabi ki de biraz daha oynaması rahat ve kafa yormayan oyunlarla dolu olacak. Şimdiden iyi okumalar.

Heavy Rain

Oyun boyunca bolca kış havası çekin, bolca yağmur görün belki bu sıcakta iyi gelir diye seçmedim bu oyunu tabii ki de. Quantic Dream tarafından Playstation platformu için 2010 yılında çıkışını yapmış olup, geçtiğimiz günlerde de Epic Store üzerinden PC kullanıcılarının da beğenisine sunulmuş olan interaktif film türünün güzide örneklerinden. Quantic Dream’i duymadıysanız eğer kendileri aynı zamanda Fahrenheit, Beyond: Two Souls ve Detroit: Become Human gibi oyunların da geliştiricisi. Kısacası oyun dünyasında ‘interaktif film’ denilince akla gelen ilk firmalardan. Heavy Rain de bugün hala birçok insan tarafından bu saydığım oyunlar arasından en beğenileni durumunda.

Mutlu bir çekirdek ailenin bir gün AVM’de gezerken başlarına gelen kötü bir olayıyla başlayan oyunumuz, dallanıp budaklanan bizi gergin ve önemli seçimleriyle baş başa bırakan hikayesiyle çok keyifli bir deneyime dönüşüyor. Biraz eski olmasından dolayı korkmayın. Kendinizi hikayeye kaptırdıktan sonra umurunuzda bile olmayacak. Ben kefilim.

Hitman 2

Şimdi size kısaca bu oyun nedir onu anlatayım. Hitman karakterini değil, bu kel abimizi tanımayan yoktur. Oyundan bahsedelim. Bu oyunun geliştiricisi olan IO Interactive, 2016 yılında Hitman adıyla bir oyun çıkarıyor ve bu oyunun episodik olarak yayımlanacağını söylüyor. Birkaç bölüm yayınlandıktan sonra tüketicilerden bekledikleri sonucu alamayan firma, oyunun 2. sezonunu yayımlamaktan vazgeçiyor. Fakat 2. sezonu çöpe atmıyorlar. Biraz daha allayıp pullayıp karşımıza bir devasa oyunu olarak, bu sefer tek paket halinde çıkarıyorlar: Hitman 2.

İki oyun arasında grafiksel, mekaniksel olarak çok da fark olmamasının asıl sebebi bu. İlk oyun da, aynı bu ikincisi gibi kayda değer bir oyun olmasına rağmen strateji hatasından dolayı kötü izlenim bırakmıştı. Eğer gizlilik öğeleri içeren oyunları, tek tek sessizce adam indirmeyi ve kelliği seviyorsanız bir bakmanızı tavsiye ediyorum. Oyunun size sunduğu imkanları ve mekanikleri gördükçe ağzınız açık kalacak ve gizlilik oyunu ne imiş nasıl yapılırmış göreceksiniz. Hadi buna da kefilim.

Firewatch

Siz hiç aşık oldunuz? Peki hiç görmediğiniz, hiç tanımadığınız birisine? Sadece sesini duyduğunuz, ortak tek iletişim aracınız telsiz olan birisine? Eğer olmadıysanız sakin olun. Çünkü Firewatch bunu yapacak ve çok da iyi yapacak. Campo Santo adlı bir firmanın geliştiriciliğini yaptığı bu oyun, 2016 yılında piyasaya çıkıyor.

Türü, yürüme simülasyonu olarak da geçen bu oyunun en ilgi çekici özelliği ise hikayesi: Hayatı alt üst olmuş olan ana karakterimiz Henry, hayatını geride bırakmayı göze alıp Shoshone Ulusal Ormanı’n da gönüllü olarak yangın gözetleme kulesinde çalışmaya başlar. Tek amacı kafa dinleyecek sessiz sakin bir yerde olmaktır. Bu gözetleme kulesinde kendisinden başka konuşabildiği tek kişi ise bir nevi amiri olan Delilah’dır. Onun sesidir. İlk başta sıradan devriyelerle başlayan yangın gözetleme işi oyun ilerledikçe görünenden çok daha farklı bir hal almaya başlar. Bu süreçte hem birbirlerini hem de kendilerini daha iyi tanımaya başlayan bu ikili, kendilerini istemedikleri bir durumun içinde bulurlar. Yürüme simülasyonu deyip geçilmeyecek olan bu oyun, kalbinize bile dokunacak sahnelerle sizi büyüleyecek. Yine bir oyundan bahsederken fazla gaza gelmiş olabilirim. Fakat beklentinizin üstünde bir deneyim yaşayacağınıza eminim. Buna da kefilim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here