Yeni yıla saatler kalmışken, yılbaşı ruhuna kendinizi hazırlamaya ne dersiniz? Bu akşama bir planınız yoksa, yorganınızın altında keyifle izleyeceğiniz yılbaşı ruhunu anlatan en iyi 10 filmi bir araya getirdik.

1.It’s a Wonderful Life

Her yılbaşı ekranlarda gördüğümüz bir klasik; It’s a Wonderful Life. 1946 yapımı film, üst üste gelen olaylar yüzünden Noel gecesi intihar etmeyi düşünen bir adamın hikayesini anlatıyor. Yeryüzünü ziyaret eden bir melek, iflasın eşiğindeki iş adamına, eğer hayatta olmasaydı dünyanın nasıl değişeceğini gösteriyor.

2.Home Alone 2: Lost in New York

Yeni yıla geri sayım yaparken, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak, sizi çocukluğunuza götürecek bir seriye ne dersiniz? Macaulay Culkin’in başrolde olduğu 90’ların efsanevi film serisi Home Alone, ailesi Noel tatiline giderken evde tek başına kalan küçük bir çocuğun başına gelen maceraları konu alıyor.

3.The Nightmare Before Christmas

Çocukluğumuzdan bahsetmişken bu Tİm Burton filmine değinmeden geçmek olmazdı. Filmde, Balkabağı Kral Jack Skellington‘un hanedanlığı, Halloweentown’da geçen olaylar işleniyor. Kabuslardan fırlamış bir kasabayı andıran Halloweentown, cinler, ecinniler, periler, ruhlar, gulyabaniler ve yarasalardan oluşan “dinamik” bir nüfusa sahip. Jack’in yolu, bir gün Christmastown’a düşüyor. Bu tuhaf memlekete yaptığı bu ziyaret sonucu, bu tuhaf yerden çok etkileniyor ve Christmastown’da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçıryor. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlıyor.

4.The Holiday

İki kadın, iki farklı ülke ve karışık ilişkiler. Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet ve Jack Black’in başrollerde olduğu The Holiday filmi, aşk hayatlarıyla yüzünden mutsuz iki kadının Noel tatili için İngiltere’nin küçük bir kasabasında ve Los Angeles’ta bulunan evlerini değiş tokuş yapmasıyla başlıyor.

5.Elf

Yılbaşı akşamı kahkahalarla gülmek istiyorsanız, Elf sizin için ideal bir tercih! Gerçek ailesini bulmak için Kuzey Kutbu’ndan, New York’a gelen elfin maceralarını izlediğimiz filmde, başrolde yer alan usta komedyen Will Ferrell bir kez daha gülme krizlerine sokuyor.

6.New Year’s Eve

Robert De Niro, Zac Efron, Michelle Pheiffer, Ashton Kutcher ve daha birçok ünlü ismin buluştuğu zengin kadrosuyla New Year’s Eve, herkese hitap eden bir yeni yıl filmi. Yılın son gecesinde New York’ta birçok farklı hikayeye odaklanan filmde, yeni yılın ilk dakikasını birlikte geçirceğin insanın neden bu kadar önemli olduğunu en sıcak ve tatlı haliyle görüyoruz.

7.Miracle on 34th Street

Sıradaki filmimiz 1947 tarihli bir yılbaşı filmleri klasiği… İyi kalpli ve yaşlı bir adam olan Kris Kringle, Noel Baba olduğunu savunması üzerine akıl hastanesine kapatılıyor. Bir avukat ise ona inanıyor, onu savunuyor. Gelenekselleşen bir yılbaşı filmi olan Miracle on 34th Street‘te Edmund Gwenn, John Payne, Maureen O’Hara ve Natalie Wood rol alıyor. 3 Oscar ödüllü filmin,1994 yapımı bir de yeniden çevrimi bulunuyor.

8.Love Actually

Geri dönüp 2003 yılına baktığımızda, “herkesin” oynadığı ve kesişen/parelel hikayeler anlatan ve çoğunlukla farklı yaşlardaki çiftlerin romantik ilişkileri üzerine kurulu filmlerin öncülerinden Love Actually göze çarpıyor. Londra’da Noel öncesindeki bir aya odaklanan ve birçok çiftin mutlu ya da mutsuz hikayelerini anlatan Love Actually‘e Noel süsleri, kar ve hediye paketleri de renk katıyor. Filmin oyuncuları arasında Hugh Grant, Liam Neeson, Colin Firth, Laura Linney, Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Martine McCutcheon, Bill Nighy, Rowan Atkinson gibi oyuncular rol alıyor.

9.Neşeli Hayat

Türk işi bir film istiyorsanız, seçenekleriniz arasında Neşeli Hayat var. Yılmaz Erdoğan’ın Neşeli Hayat filmi, Noel Baba’nın ne olduğunu bilmeyen ama Noel Baba işi bulan bir adamı anlatıyor. Erdoğan’ın en iyi filmi olmasa da tadında dramı ile ülkemizde sinemalarda gösterilmiş ve sevilmişti. Yeni yıla illa yerli bir yapımla girmek istiyorum, ya da neden bizim ülkemizde de yeni yıl filmleri yok diyorsanız, bu film imdadınıza yetişiyor.

10.How the Grinch Stole Christmas

Şahsi favorilerimden birini en sona koydum. Komedi ustası Jim Carrey’nin bu sefer çirkin mi çirkin, huysuz mu huysuz biri olarak Grinç rolünde karşımıza çıkıyor. Yine kahkaha garantisi veren filmde, yılbaşından hoşlanmayan Grinç’in yaşadığı kasabadaki halka bir sürprizi oluyor.

11.BONUS

The Lord of the Rings: The Two Towers filmini saat 21:13:19’da izlemeye başlarsanız, yeni yılınız Theoden’in şu repliğiyle başlıyor ve ben bundan daha iyisini düşünemiyorum.

İşte başlıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here