1. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği filminde, Gandalf, Çıkın Çıkmazı’na Bilbo’yu görmek için gittiğinde, bir sahnede kafasını avizeye çarpmıştır. Sahneyi hatırlamışsınızdır. Aslında o sahnede Sir Ian McKellen, gerçekten kafasını sert bir şekilde o avizeye çarpmış, lakin karakterini bozmayarak oynamaya devam etmiştir.

2. Boromir’i canlandıran aktör Sean Bean’in yükseklik korkusu film çekimleri sırasında kendisine büyük zorluklar çıkartmıştır. Zira, Kardeşliğin Caradhras Geçidi’nden geçtiği sahnenin çekimi için tüm ekip, çekim alanına helikopterle götürülürken, yalnızca Sean Bean yürüyerek dağa tırmanmıştır. 

3. Boromir’in öldüğü sahnede, fonda çalan şarkının sözleri aslında kitapta Faramir’in söylediği sözlerden alınmıştır: “Kılıçları sevmem keskindirler, okları sevmem delicidirler. Yalnızca savunma için kalkanı severim.”

4. Viggo Mortensen, yani Aragorn, oynadığı aksiyon sahnelerinde dublör kullanmayı reddetmiştir. Hatta kullanacağı kılıçların hafif alüminyum ya da daha güvenilir olan kauçuk kılıçlar değil, gerçek çelik olması konusunda ısrarcı olmuştur. Ekibin kılıç dövüşlerinin koreografisini yapan Bob Anderson, Mortensen’in o zamana kadar eğittiği en iyi kılıç kullanan kişi olduğunu söylemiştir.

5. Mortensen’in kılıç ustalığından bahsetmişken, yine ilk filminde bir sahnede, Lurtz karakterinin Aragorn’a fırlattığı bir hançer vardır. İşte o hançer gerçektir ve aslında Mortensen’i ıskalayıp, arkasındaki ağaca çarpması planlanmıştır. Lakin adam, ork kostümü yüzünden yanlış hedef almış ve hançeri Mortensen’in üzerine fırlatmıştır. İşte Mortensen, o anda, elindeki gerçek  kılıçla hançeri engellemeyi başarmıştır. Yani o sahne, tamamen gerçektir.

6. Tabi Mortensen her zaman bu kadar şanlı değilmiş. Yüzüklerin Efendisi İki Kule filminde, Aragorn’un, Merry ve Pippin’in öldüğünü düşünerek ork miğferini tekmelediği sahnede Mortensen’in iki ayak parmağı kırılmıştır. Lakin Mortensen, karakterini bozmayarak oynamaya devam etmiştir. Yani filmde gördüğümüz Aragorn’un bağırışı, aslında Mortensen’in parmağını kırdığı için duyduğu acıdan dolayı bağırmasındanmış. Yani, acısı tamamen gerçekmiş. Peter Jackson, bu acıya rağmen Mortensen’in oynamaya devam etmesini oldukça etkileyici bulmuştur. Mortensen ise bu durum için “Dublör arkadaşlarımız yeri geliyor çok daha kötü yaralanıyor.” demiştir.

7. Sakarlıklardan bahsetmişken, İki Kule filminin erken çekimlerinde, Viggo Mortensen, kırık ayak parmaklarıyla; Gimli’yi canlandıran aktör John Rhys-Davies, çıkık bir diz ile; Orlando Bloom ise, kırık bir kaburga ile oynamıştır. Ayrıca, Warg’lar ile olan savaş sonrasında Aragorn’un bir tepeden düştüğü ve nehirde sürüklendiği sahnede, Mortensen’in gerçekten ölümle yüz yüze gelmiştir. Mortensen, akıntı yüzünden dibe çekilmiş ve kendini nehrin zeminine vurarak, yüzeye itmeyi başarmıştır.

8. Yine İki Kule filminde, Miğfer Dibi Savaşı sırasında tek gözlü bir adama odaklanan bir sahne var. Gözünüzde canlanmıştır. Aslında o adam, tesadüfen filme dahil edilmiştir. Figüran olarak ekibe katılan adamı gören Peter Jackson, bunun gerçekçiliğe katkı sağlayacağını düşünerek, kendisine filmde yer vermeyi teklif etmiştir.

9. Ayrıca Miğfer Dibi Kalesi’nin kapısı beklenenden çok daha sağlam yapılmıştır. Bu nedenle de filmde, gerçek bir koç başı ile sahne çekilmiştir. Hatta Peter Jackson bu konuyla ilgili olarak “Eğer bir kale inşa edersem, Weta’daki çalışanlara yaptırırdım.” diye bir açıklamada bulunmuş.

10. Bernard Hill’in, yani Kral Theoden’in, oğlunun öldüğünü öğrendiği sahnedeki “Ebeveynler çocuklarını gömmemeli.” repliği, bizzat kendisine kaybettiği çocuğunu anlatan bir anneden esinlenmesi sonucunda, senaryoya bizzat ekletmesi ile ortaya çıkmıştır.

11. Orthanc Kulesi’ndeki eritilmiş metal sahnelerinin çekimi için gerçek bir demirci ocağı kurulup, demir ustalarına ork kıyafetleri giydirilip çalıştırılmıştır.

12. Ork’ları canladıran bütün aktörler ağızlarındaki pembelikleri siyaha çevirmek için meyan kökü bazlı bir içecek ile sürekli ağızlarını çalkalamak zorunda kalmışlardır.

13. Filmlerde oyuncuların akrabalarına da sıklıkla yer verilmiştir. Örneğin, Elijah Wood’un kız kardeşi Hannah, Rohan mültecilerinden biri olarak; senarist Philippa Boyens’ın oğlu ise, Aragorn’un konuştuğu genç Rohan askeri olarak karşımıza çıkmıştır.

14. Seri boyunca toplamda 2,730 efekt kullanılmıştır. Lakin, uzatılmış versiyonlar da eklendiğinde, bu sayı 3420‘ye ulaşmaktadır. Ayrıca seri için toplamda harcanan film makarası, açılıp birleştirildiğinde uzunluğu 1700 kilometreyi bulmaktadır.

15. Filmde, gerçekten Tolkien ile tanışma şansına erişen tek kişi, geçtiğimiz senelerde kaybettiğimiz Christopher Lee‘dir.

16. J.R.R Tolkien’e göre, bütün hikayedeki asıl kahraman Samwise Gamgee‘dir. (Zaten aksini iddia eden derhal bu içerikten çıksın!)

17. Miğfer Dibi Savaşı’nın çekiminde o kadar fazla figüran kullanılmış ve çekimler o kadar uzun sürmüştür ki tüm figüranlar ve ana aktörler üzerinde “I survived Helms Deep.” (Miğfer Dibi’nden kurtuldum.) yazan tişörtler yaptırmışlardır.

18. Sam ve Frodo, Osgiliath’a götürüldüğünde, Sam “Biz aslında, burada olmamalıydık.” demiştir. Bu aslında kitaplara bir göndermedir. Çünkü kitaplarda Sam ve Frodo hiçbir zaman Osgiliath’tan geçmemiştir.

19. Viggo Mortensen, öyle muhteşem bir adamdır ki, çekimler sırasında kullandığı ata bağlandığı için, onu satın almıştır. Ayrıca Arwen’in atını da, kendisine almak için yeteri kadar parası olmayan Liv Tyler’ın dublörü için satın almış ve ona hediye etmiştir.

20. Çekimler bittikten sonra Kardeşlik üyelerinden sekizi birlikte geçirdikleri bu zamanları ölümsüzleştirmek için, Elfçe 9 rakamının dövmesini yaptırmışlardır. Bu dövmeyi yaptırmayan tek kişi ise John Rhys-Davies, yani Gimli’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here